Zastanówmy się, kiedy ostatnio zajmowaliśmy się pielęgnacją swojej zmywarki. Prawdopodobnie nie zaglądaliśmy do niej przez dłuższy okres czasu, a prawda jest taka, iż jest ona najczęściej wykorzystywanym kuchennym urządzeniem. Podobnie jak każdy inny sprzęt wymaga regularnego czyszczenia, aby mógł służyć przez wiele lat. Zresztą każdego dnia wkładamy do zmywarki brudne naczynia, a zanieczyszczenia te siłą rzeczy muszą się gdzieś kumulować. Dbałość o urządzenie wpływa również na jakość mycia oraz zapach. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, jak prawidłowo umyć wnętrze zmywarki i jak często należy to robić.

Dlaczego regularne czyszczenie zmywarki jest ważne?

Wydawać by się mogło, że zmywarka przy każdym uruchomieniu potrafi myć się samodzielnie. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, iż już po kilkunastu cyklach resztki jedzenia zaczynają się gromadzić we filtrze oraz Czym i jak prawidłowo umyć wnętrze zmywarki?na ściankach wewnętrznych, wpływając na jakość mycia podczas kolejnych sesji pracy urządzenia. Zanieczyszczenia osiadające w najmniejszych zakamarkach zmywarki skutkują gorszym rozprowadzaniem wody, tym samym mogąc pozostawiać na naczyniach smugi i plamy. Poza tym z każdym kolejnym cyklem mnożą się bakterie, które podobnie osiadają na “czystych” talerzach czy szklankach. W zmywarce, ze względu na dużą wilgotność, nierzadko rozwija się pleśń, dlatego tak kluczowa staje się jej regularna pielęgnacja. Pamiętajmy, że nawet najwyższej jakości urządzenie wymaga od nas nieco uwagi. Oprócz tego regularne czyszczenie przyczynia się do przedłużenia żywotności zmywarki. Usuwanie kamienia oraz innych zanieczyszczeń zapobiega różnym uszkodzeniom, co pozwala urządzeniu działać sprawnie przez wiele lat.

Jak często czyścić zmywarkę?

Pozostaje pytanie: czym czyścić zmywarkę i jak często to robić? Eksperci AGD zalecają, aby wnętrze urządzenia myć przynajmniej raz w miesiącu. Z kolei filtr powinien być czyszczony nawet co 1-2 tygodnie. Jeżeli dopuścimy do sytuacji, w której resztki jedzenia nagromadzą się w znaczącej ilości, zmywarka zacznie uwalniać nieprzyjemne zapachy. Natomiast w przypadku, gdy ze zmywarki korzystamy dość rzadko, np. co kilka dni, możemy rzadziej przeprowadzać dokładne czyszczenie. Zakłada się, że gruntowną pielęgnację urządzenia najlepiej zrobić po 30 skończonych cyklach mycia. Zależność jest tutaj prosta: higieniczna zmywarka to lepsza wydajność i skuteczność, a tym samym czyste naczynia.

Poza wyborem dobrej zmywarki równie istotna jest decyzja odnośnie zakupu wysokiej jakości materaca do snu. Warto przejrzeć produkty znajdujące się pod tym linkiem: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-160×200/ oraz w salonach w Leszno. Być może zdecydujesz się na nabycie modelu hybrydowego, o którym więcej informacji uzyskasz z poniższego filmiku:

Czym wyczyścić zmywarkę, czyli najlepsze preparaty

Aby prawidłowo wyczyścić zmywarkę, będą nam niezbędne odpowiednie preparaty czyszczące. Ich działanie powinno opierać się na usuwaniu osadów kamienia, rozpuszczaniu tłuszczu oraz eliminacji nieprzyjemnych zapachów. Zanim jednak sięgniemy po chemiczne rozwiązania dostępne w sklepach, możemy wypróbować domowych metod. Jedną z nich jest wykorzystanie octu oraz sody oczyszczonej. To prosty i niedrogi w wykonaniu sposób, który potrafi doskonale odświeżyć każdą zmywarkę, a także pralkę i pozostałe urządzenia AGD. Ocet w wyniku działania gorącej wody skutecznie usuwa resztki jedzenia i inne zabrudzenia z filtra i wewnętrznych ścianek. Podobnymi właściwościami cechuje się soda oczyszczona – wystarczy, że na dno pustego sprzętu rozsypiemy jej jedną szklankę, a następnie uruchomimy krótki cykl płukania gorącą wodą. Soda nie tylko usuwa zabrudzenia, ale również pochłania zapachy i przywraca świeżość wnętrzu urządzenia. Innym rozwiązaniem jest też kwasek cytrynowy. Należy wsypać go do pojemnika na tabletkę i podobnie uruchomić krótki cykl mycia. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, iż kwasek może negatywnie wpływać na wzorzyste naczynia. Niekiedy prowadzi do matowienia, przez co talerze nie prezentują się już tak estetycznie.

Wśród preparatów, jeżeli zdecydujemy się z nich skorzystać, najlepszym wyborem będą tabletki czyszczące. Zawierają one substancje, które skutecznie usuwają osady kamienia, tłuszcz oraz pozostałości detergentów. Tak jak w przypadku standardowego cyklu mycia, wystarczy umieścić tabletkę w przeznaczonym do tego pojemniku i uruchomić zmywarkę. Często polecane są także płyny czyszczące o podobnym działaniu do tabletek, z tą różnicą, że te wlewa się do osobnego zbiornika. W sklepach znajdziemy również specjalne proszki do czyszczenia, które można rozprowadzić bezpośrednio na dnie zmywarki.

O czym należy pamiętać, czyszcząc wnętrze zmywarki?

Czyszczenie zmywarki nie ogranicza się tylko do wrzucania tabletki i uruchomienia odpowiedniego programu. Oprócz detergentów warto wyposażyć się m.in. w ściereczki z mikrofibry, którymi możemy przetrzeć wewnętrzne ścianki urządzenia. Istotne jest także wyjęcie filtra i koszyków przeznaczonych do ładowania naczyń. Te najlepiej wyczyścić delikatnym płynem, a filtr przepłukać pod bieżącą wodą. Jeśli jest znacznie zabrudzony, można posłużyć się starą szczoteczką do mycia zębów, aby dobrze wyczyścić każdy jego zakamarek. Dobrą praktykę stanowi również kąpiel wodna z ciepłym octem – zanurz w niej filtr, jeżeli występują na nim znaczne osady kamienia. Wracając z kolei do mycia komory zmywarki, nie zapominajmy o wyczyszczeniu wszystkich uszczelek. W razie takiej potrzeby powinniśmy je bezproblemowo wyjąć, usuwając zanieczyszczenia z trudniej dostępnych miejsc. W tym celu możemy skorzystać z właściwości sody oczyszczonej lub octu, przygotowując odpowiednią mieszankę. Warto przy tym sprawdzić stan uszczelek, aby zapobiec ich późniejszemu pękaniu. Nie zapominajmy też o oczyszczeniu ramienia natryskowego, który rozprowadza wodę w trakcie cyklu mycia. W wielu modelach ramię można samodzielnie zdemontować, dzięki czemu możemy lepiej przyjrzeć się jego kondycji. Dokładnie obejrzyjmy wszystkie otwory, a wszelkie zanieczyszczenia wyczyśćmy delikatnie igłą lub patyczkiem higienicznym. Dopiero na sam koniec, po zamontowaniu z powrotem wszystkich elementów zmywarki, możemy uruchomić ogólne czyszczenie urządzenia, korzystając z domowych metod lub specjalnie przeznaczonych do tego preparatów.

Aby utrzymać zmywarkę w nienagannym stanie, nie powinniśmy zapominać o jej regularnym myciu. Czyszczenie filtra, komory i uszczelek to kluczowe kroki, które pozwalają utrzymać świeżość oraz wydajność urządzenia. Tego typu działania warto przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu, aby jak najdłużej cieszyć się życiowym ułatwieniem, jakim jest zmywarka.