Każdy z nas marzy o pięknej sylwetce oraz doskonałym zdrowiu, dlatego też nierzadko zastanawiamy się nad przejściem na dietę, która ma za zadanie pomóc nam osiągnąć oczekiwane efekty. Problem pojawia się jednak przy wyborze konkretnego typu diety. Z racji, że większość z nas nie jest zaznajomionych z zasadami zdrowego odżywiania, często podejmujemy decyzje niekoniecznie odpowiednie dla naszego zdrowia. Przechodzimy na tego typu diety, których trudno przestrzegać i które mogą wręcz dostarczyć więcej problemów niż pożytku. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł! Z niego dowiesz się, których diet zdecydowanie nie należy stosować w trosce o swoje zdrowie.

Dieta Dukana

Jedną z najbardziej popularnych diet, która w szczególności zachwyca mięsożerców, jest dieta Dukana. Na czym ona polega? Dieta ta charakteryzuje się czterema etapami, w których każdy pozwala na spożycie innych produktów. Przez pierwsze 10 dni wolno jeść jedynie chude mięso, nabiał oraz białka jajek. Natomiast w kolejnych etapach dopuszcza się jedzenie warzyw i produktów pełnoziarnistych z zachowaniem białkowych czwartków – jest to jeden dzień, w którym ponownie spożywamy chude mięso. Dieta Dukana zakłada, że dwa pierwsze etapy służą redukcji masy ciała, a dwa kolejne jej stabilizacji. Należy jednak zauważyć, że choć jest to dieta wysokobiałkowa, to praktycznie pozbawiona węglowodanów. Tak duża dysproporcja nie może być więc dobra dla zdrowia naszego organizmu, który potrzebuje zrównoważonej ilości poszczególnych wartości odżywczych. W diecie Dukana brakuje także minerałów i witamin. Na początku może oczywiście powodować szybki spadek wagi, lecz należy być świadomy, iż równie szybko odbije się on na naszym samopoczuciu. Tak duża ilość spożywanego białka jest też niebezpieczna i nierzadko prowadzi do niewydolności nerek czy problemów z układem pokarmowym.

Diety oczyszczające i głodówki

Diety, których zdecydowanie nie zalecamy stosowaćWśród promowanych skutecznych metod na szybkie zrzucenie wagi znajdą się także różnego typu diety oczyszczające i głodówki. Choć faktycznie mogą one zapewniać ekspresową utratę zbędnych kilogramów, to jednak charakteryzują się również efektem jojo, który oznacza powrót do pierwotnej wagi. Aczkolwiek to nie jedyny powód, dla którego nie należy przechodzić na diety oczyszczające i głodówki. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że mają one destrukcyjny wpływ na nasz organizm, wręcz wyniszczający nas od środka. Wiąże się one z dużym ryzykiem niedożywienia, a tym samym z niedoborem istotnych składników odżywczych. Stosując więc głodówki czy inną dietę oczyszczającą, możemy zmagać się z szeregiem skutków ubocznych, np. częstymi bólami głowy czy przemęczeniem. Na tym jednak problem głodówek często się nie kończy. Konsekwencje ich stosowania mogą być znacznie cięższe i zagrażać nawet naszemu życiu.

Dieta wacikowa

Dieta wacikowa wydaje się natomiast najbardziej absurdalnym rozwiązaniem spośród wszystkich diet. Dlaczego? Ponieważ polega ona na połykaniu wacików nasączonych płynem, np. sokiem. Choć „trend” ten miał miejsce na początku 2000 roku, to nadal znajdą się osoby, które tę dietę stosują. Należy więc postawić sprawę jasno – nie jest to dieta, która przynosi pożądane efekty, a tym bardziej która jest odpowiednia dla zdrowia naszego organizmu. Spożywanie wacików jest bowiem zabiegiem oszukującym żołądek i dającym poczucie sytości, abyśmy nie odczuwali potrzeby spożycia normalnego posiłku. Jest to więc kolejna destrukcyjna metoda, na której nasz organizm może sporo wycierpieć. Dieta wacikowa nie jest też łatwa w utrzymaniu i nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Ponadto należy zauważyć, że istnieje w niej wysokie ryzyko zadławienia wacikiem. Czy naprawdę więc warto tak się trudzić i narażać swój organizm na niebezpieczeństwo? Co więcej, spożyte waciki mogą zalegać w żołądku, tworząc bezoary, a to w końcu może prowadzić do zatkania przewodu pokarmowego i nawet śmierci.

Zamiast też skupiać się wyborze diety, która niekoniecznie będzie odpowiednia dla naszego zdrowia, lepiej zwróćmy uwagę na jakość swojego wypoczynku. Sen ma bowiem istotny wpływ na nasze samopoczucie fizyczne. Koniecznie zaopatrzymy się więc w materac antyalergiczny 80×200 cm, który możemy znaleźć m.in. w sklepach w Leszno.

Dieta sokowa

Na jaką dietę także zdecydowanie nie warto się decydować? Między innymi na dietę sokową, która całkowicie eliminuje spożywanie stałych posiłków, a opiera się na przyjmowaniu świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych. Choć początkowo może wydawać się ona dobrym rozwiązaniem (koniec końców jest bogata w witaminy i minerały), to jednak nadal brakuje w niej innych istotnych składników odżywczych, takich jak błonnik czy tłuszcze. Dlatego też dieta sokowa nie stanowi zdrowej metody zrzucania wagi i może prowadzić do niedoborów oraz zaburzeń metabolicznych.

Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa, zwana też dietą optymalną lub Kwaśniewskiego, jest z kolei podejściem, w którym eliminujemy węglowodany praktycznie do zera (jest to dieta ketogeniczna). Ponownie więc pojawia się pytanie: czy to aby na pewno jest zdrowe? Oczywiście, że nie! Choć energię możemy pozyskiwać z tłuszczów i produktów białkowych, to jednak nie stanowią one alternatywy dla węglowodanów znajdujących się w pieczywie, ziemniakach czy owocach. Brak odpowiedniej wiedzy może więc ponownie prowadzić do niedoborów i niedożywienia Nie każdy też może pozwolić sobie na codzienne spożywanie mięsa i tłuszczu zwierzęcego, a więc musi szukać innych rozwiązań, aby zadbać o swoją zrównoważoną dietę. Podejście Atkinsa wprowadza też w błąd wielu ludzi, którzy są przekonani, iż węglowodany to po prostu zło. W rzeczywistości jednak owoce, strączki i ziemniaki to produkty bardzo zdrowe i bogate w wiele składników odżywczych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stosując więc tego typu dietę, możemy nabawić się różnych problemów zdrowotnych i zmagać się np. z chorobami krążenia czy zaburzeniami równowagi elektrolitowej. Wniosek nasuwa się zatem sam – zdecydowanie nie warto przechodzić na dietę Atkinsa.

Jeśli zależy Ci na szybkim zrzuceniu wagi, przede wszystkim unikaj wyżej wymienionych diet. Ich stosowanie może mieć naprawdę poważne i nieprzyjemne konsekwencje dla naszego zdrowia, a przecież nie na tym nam zależy. Ponadto należy być świadomym, że tego typu diet jest znacznie więcej, więc warto zachować szczególną ostrożność przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej zmiany nawyków żywieniowych.

Przeczytaj także: Materac – najważniejszy element sypialni