Jeszcze do niedawna pistacje nie były dostępne dla “zwykłych ludzi”. Do XIX wieku spożywali je głównie królowie, choć ich uprawa istnieje już ponad 10 tysięcy lat. Pistacje są znane jako luksusowy przysmak i posiadają bogatą historię, stanowiąc też istotną część kultury krajów Bliskiego Wschodu. Obecnie większość z nas rozkoszuje się w ich smaku i sięga po nie w ramach rutynowych zakupów spożywczych. Te małe, zielone orzechy z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i są wartościowym elementem diety. Co wyróżnia pistacje poza ich doskonałym smakiem? W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto je spożywać!
Czy pistacje są zdrowe?
We współczesnych czasach pistacje stanowią smaczny dodatek wielu popularnych słodkości. Praktycznie na wyciągnięcie ręki mamy pączki, ciastka i rogaliki z nadzieniem pistacjowym, lody pistacjowe czy czekolady i cukierki z dodatkiem pistacji. Posiadają one charakterystyczny smak, który zupełnie różni się od pozostałych znanych nam orzechów. Ich obecność w tak wielu słodkościach może jednak budzić pewne wątpliwości – czy ta forma spożywania pistacji jest zdrowa? Oczywiście, że nie, przynajmniej w większości. Często okazuje się, że pączki i rogaliki dostępne w sklepach i cukierniach zawierają minimalną ilość pistacji i niewiele mają wspólnego z jej prawdziwymi orzechami. Poza tym są to wysoce przetworzone i kaloryczne przekąski, z których spożywaniem powinniśmy uważać. Same orzechy pistacji są jak najbardziej zdrowe, ponieważ wyróżniają się bogactwem tłuszczów nienasyconych, błonnika i innych wartości odżywczych. Wiele badań wykazało, że pistacje mają pozytywny wpływ na leczenie i zapobieganie otyłości, cukrzycy typu 2 i związanych z nią chorób sercowo-naczyniowych. Włączenie tych orzechów do codziennej diety może przynieść liczne korzyści dla zdrowia – warto spożywać je jako przekąskę lub dodatek w wielu potrawach.
Co równie doskonale dba o nasze samopoczucie fizyczne? Zdrowy i głęboki sen na wygodnym materacu od Fit.4.Sleep. Warto nabyć model piankowy, który cechuje się optymalną twardością i wysoką jakością zastosowanych materiałów. W Leszno nie brakuje salonów z doskonałymi produktami wspierającymi codzienny wypoczynek!
Pistacje, czyli bogata wartość energetyczna
Z ilością pistacji w codziennej diecie należy jednak uważać. Dlaczego? Ponieważ są one niesamowicie odżywcze (co oczywiście jest dużym plusem), ale jednocześnie świadczy to o ich dużej kaloryczności. W 100 g pistacji mieści się aż 560 kcal! Podobnie jak większości orzechom nie brakuje im zdrowych tłuszczów nienasyconych. Tak wysoka zawartość energetyczna wynika właśnie z ich obecności (45.3 g na 100 g pistacji). Orzechy te są również bogate w białko, co sprawia, że stanowią doskonałe źródło energii dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Pistacje znajdują się w czołówce zawartości białka (20 g na 100 g produktu) i wyprzedzają je jedynie orzeszki ziemne. Znajdziemy w nich też wiele błonnika pokarmowego i węglowodanów, które wspierają prace układu trawiennego i pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pistacje mogą z powodzeniem zastępować niezdrowe przekąski – są idealnym rozwiązaniem w czasie diety, ponieważ szybko sycą.
Witaminy i minerały zawarte w pistacjach
Te zielone, małe orzechy mogą także pochwalić się wysoką zawartością różnorodnych witamin i minerałów. Z pewnością nie wiedziałeś, że 100 g pistacji jest w stanie pokryć ponad połowę dziennego zapotrzebowania na fosfor czy około 30% na magnez. Orzechy te zawierają przede wszystkim witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Szczególną uwagę zyskuje pirydoksyna (witamina B6). Spożywając 100 g pistacji, uzupełniamy dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Oprócz tego posiadają one biotynę, tiaminę, ryboflawinę, niacynę oraz kwas pantotenowy. Są bogate w antyoksydanty, które wzmacniają układ odpornościowy i zapobiegają przeziębieniom. Nie sposób nie wspomnieć także o wysokiej zawartości potasu odpowiadającego za regulację równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Z kolei obecność żelaza w pistacjach wspomaga produkcję czerwonych krwinek, co jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu energii. Kwas foliowy oraz kwasy tłuszczowe omega 3 obniżają również poziom cholesterolu.
Kto w szczególności powinien spożywać pistacje?
Pistacje to produkty, które mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Kto jednak w szczególności powinien zdecydować się na ich regularne spożywanie? Przede wszystkim osoby dbające o zdrowie swojego serca i w większym stopniu narażone na choroby układu naczyniowego. Dzięki wysokiej zawartości tłuszczów pistacje pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, co dobrze wpływa na układ krążenia. Sportowcy i wszystkie osoby o aktywnym trybie życia także powinny włączyć do swojej diety te niezwykle smaczne orzechy. Są one bogate w białko i zdrowe tłuszcze, co czyni je świetnym źródłem energii, która jest z kolei potrzebna do wykonywania najbardziej intensywnych ćwiczeń fizycznych. Pistacje są też dobrym wyborem dla osób dbających o masę swojego ciała i pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Mimo że są kaloryczne, ich wysoka zawartość błonnika, tłuszczów i białka sprawia, iż sycą na długo, a to powinno pomóc w kontroli apetytu i unikaniu podjadania między posiłkami. Pistacje to również idealne rozwiązanie dla seniorów, którzy są narażeni na utratę masy mięśniowej i osłabienie kości. Minerały takie jak fosfor i potas zawarte w tych orzechach wzmacniają kości i pomagają utrzymać ich siłę. Ostrożność powinny jednak zachować osoby, które zmagają się z alergiami, oraz kobiety w ciąży. Nie wiadomo, jak organizm może zareagować na większe ilości pistacji, zwłaszcza jeśli przyszła mama wcześniej ich nie spożywała. Pamiętajmy, że wszystkie składniki odżywcze, które dostają się do organizmu matki, docierają także do dziecka. Pistacje należy konsumować w małych ilościach, najlepiej około 25 g dziennie. To opcjonalna ilość i alternatywa dla czekoladowego batonika czy garści chipsów.
Pistacje warto spożywać z wielu różnych powodów. To nie tylko smaczna przekąska i apetyczny dodatek wielu słodkości, ale też bogactwo cennych składników odżywczych, takich jak tłuszcze, błonnik czy węglowodany. Pistacje mają korzystny wpływ na nasz organizm – wspierają zdrowie serca, układu trawiennego oraz kontrolę masy ciała. Wprowadzając je do codziennej diety, warto jednak wybrać ich najprostszą formę, bez zbędnych przypraw i słodzików. Należy być też świadomym tego, że spożywanie pistacji może wywoływać reakcje alergiczne.
Przeczytaj także: Jak pozbyć się roztoczy z materaca?