Urządzając dom oraz poszczególne pomieszczenia dbamy o to, aby korzystnie oddziaływały na nasz nastrój oraz stwarzały przyjemną atmosferę. Jednak nie tylko elementy wystroju mają tu znaczenie – jak się okazuje, przyjemny aromat unoszący się w powietrzu może znacząco poprawić samopoczucie. Zapewnić go może aromaterapia. A czym ona jest oraz jak ją wykonać?
Na czym polega aromaterapia?
Aromaterapia stanowi formę medycyny alternatywnej, czyli takiej, która ma na celu łagodzenie objawów wybranych schorzeń oraz ogólną poprawę samopoczucia chorego. W tym przypadku bazuje na naturalnych substancjach roślinnych, głównie olejkach eterycznych. Sam termin “aromaterapia” odnosi się do dosłownie do leczenia zapachem. Sprowadza się do pozytywnego wpływu na:
- nastrój,
- umysł,
- zdrowie fizyczne i psychiczne.
Chcąc przeprowadzić efektywną aromaterapię, warto również zwrócić uwagę na stosowane olejki. Najczęściej mamy do dyspozycji olejki zapachowe, które nie wykazują żadnego działania terapeutycznego i mogą służyć jedynie do nadania pomieszczeniu ładnego zapachu. Natomiast w aromaterapii najbardziej pożądane są olejki eteryczne, które są naturalne i w zależności od rodzaju, mogą wykazywać różne działania.
Jak działa aromaterapia?
Aromaterapię można przeprowadzić na wiele sposobów, jednak bazuje ona przede wszystkim na wydychaniu olejków eterycznych lub ich podanie na skórę. Warto tutaj zaznaczyć, że nie stosuje się ich doustnie, gdyż mogą powodować wiele potencjalnie niebezpiecznych reakcji niepożądanych. Oznacza to, że do aromaterapii stosuje się głównie:
- dyfuzory,
- kominki ceramiczne,
- inhalatory,
- patyczki zapachowe,
- sole do kąpieli,
- olejki, kremy i balsamy do masażu lub stosowania miejscowego,
- parówka na twarz, okłady na ciepło i zimno,
- maseczki gliniane.
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne elementy potrzebne do wykonania aromaterapii można nie tylko używać samodzielnie, ale i łączyć! Oznacza to, że możemy zapalić świece zapachowe przy aromatycznej kąpieli.
Olejki eteryczne – rodzaje
Jedne olejki eteryczne są bardziej popularne, inne mniej, jednak o jakich warto mieć, choć minimalną wiedzę w przypadku chęci przeprowadzenia domowej aromaterapii? W pierwszej kolejności można postawić na olejek z drzewa herbacianego. Sprawdza się przede wszystkim w inhalacji lub masażu osoby przeziębionej, w czasie grypy czy infekcji wirusowych. Ponadto działa uspokajająco i może łagodzić problemy skórne, takie jak trądzik czy łupież. Innym, ale równie popularnym olejem jest olejek różany. Zaleca się go przede wszystkim osobom cierpiącym na depresję, bezsenność czy stany lękowe. Co więcej, zimne okłady z jego dodatkiem łagodzi objawy migreny. Do najbardziej znanego i cenionego przez wszystkich zalicza się natomiast olejek lawendowy. Działa uspokajające, przez co idealnie sprawdza się u osób przemęczonych, spiętych i cierpiących na bezsenność. Przynosi ulgę przy katarze, w grypie czy zapaleniu zatok i gardła. Dodany do kąpieli, łagodzi bóle mięśni i stawów, a nawet pomaga zwalczyć różnego rodzaju stany zapalne skóry. Warto również zaznaczyć, że ma działanie przeciwgrzybicze. Jednak olejki eteryczne można także podzielić na grupy charakteryzujące się jednym, ogólnym działanie. Wśród nich wyróżnia się m.in.:
- działanie antyseptyczne, np. olejek goździkowy, cynamonowy czy tymiankowy,
- działanie wykrztuśne, np. olejek eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy czy anyżowy,
- działanie spazmolityczne, np. olejek miętowy, koprowy czy kminkowy.
Aromaterapia – jak wpływa na organizm?
Niezaprzeczalnie, aromaterapia ma wiele zalet. W zależności od zastosowanego olejku mogą one inaczej oddziaływać na organizm. Jednak do ogólnych korzyści zalicza się:
- redukcję poziomu stresu i niepokoju,
- łagodzenie infekcje układu oddechowego,
- leczenie bólów głowy, zębów i migreny,
- łagodzenie bólu stawów i mięśni,
- redukuje skutki uboczne chemioterapii,
- poprawia trawienie i wzmacnia odporność.
Warto również zaznaczyć, że oddziałują one na jakość, długość i głębokość snu. Nie byłoby to jednak możliwe bez właściwe dopasowanego do naszych potrzeb i osobistych preferencji materaca. To właśnie on dzięki wyjątkowej budowie oraz właściwością odpowiada za właściwe wsparcie kręgosłupa użytkownika. Tak wiele korzyści dzięki wdychaniu olejków eterycznych – zatem po co nam leki? Jak się okazuje, w literaturze medycznej, brak jednoznacznego stanowiska odnośnie do skutecznej formy leczenia za pomocą aromaterapii. Zatem, czy jest to bezpieczne?
Aromaterapia w domu – czy jest bezpieczna?
Istnieje wiele opinii odnośnie do aromaterapii, gdyż jedni wierzą w jej cudowne działanie, a inni podchodzą do niej sceptycznie. Jednak najważniejsze pytanie brzmi – czy jest bezpieczna? Leczenie zapachami zgodnie z aktualnym stanem wiedzy jest przeważnie bezpieczną metodą. Powinniśmy mieć na uwadze to, iż niektóre olejki eteryczne działają silniej, przez co istnieją pewne przeciwwskazania. Z pewnością uważać na nie powinny kobiety w ciąży, alergiczny, astmatycy, małe dzieci, niemowlęta, biletu czy osoby z nadciśnieniem. Wówczas taką formę terapii warto stosować z lekarzem. Zaleca się także przechowywanie olejków w odpowiednich warunkach oraz zwracać uwagę na ich postać czy termin ważności.
Aromaterapia to dla wielu z nas naturalny sposób na oderwanie się od codziennych kłopotów, problemów, czy stresu. Możemy ja wykonać w domu, wystarczy tylko uwzględnić odpowiedni olejek eteryczny!