Sypialnia ma duże znaczenie dla każdego dziecka. Jest miejscem przeznaczonym do zabawy, wypoczynku, spędzania czasu z rodzeństwem i rodzicami, a w późniejszym czasie również do nauki i spotkań z przyjaciółmi. Jak urządzić idealny pokój, który będzie funkcjonalny i estetyczny, a jednocześnie atrakcyjny w dziecięcych oczach?

Idealny pokój dziecięcy – funkcjonalność na pierwszym miejscu

Każde dziecko chce posiadać piękny pokój – z reguły jest to też coś, co chcą osiągnąć rodzice podczas urządzania sypialni dla swojej pociechy. Jednak warto pamiętać o tym, że priorytetem powinna być raczej funkcjonalność. Dorastające dziecko ma wiele potrzeb, które można zdecydowanie łatwiej zaspokoić jeżeli przestrzeń, w której przebywa jest praktyczna. Co koniecznie musi znaleźć się w dobrze wyposażonej sypialni dla dziecka w każdym wieku?

  • Łóżko – to centralny punkt każdej sypialni – również tej dziecięcej. Ważne jest to, aby wyposażyć je w wysokiej jakości akcesoria z asortymentu renomowanej marki, takiej jak https://hilding.pl. Materac, poduszki i kołdra to najważniejsze podstawy, bez których niemożliwe jest stworzenie funkcjonalnego pokoju.
  • Biurko – już w pokoju najmłodszych dzieci warto umieścić biurko lub mały stolik. Będzie to miejsce idealne do rysowania czy malowania, a także do układania puzzli czy grania w rodzinne gry. Starsze pociechy będą potrzebowały biurka do nauki, surfowania po internecie czy czytania książek.
  • Przestrzeń do zabawy – w każdym dziecięcym pokoju musi znaleźć się miejsce, w którym maluch będzie mógł się komfortowo bawić. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest kupienie wygodnego dywanu.
  • Miejsce do przechowywania – pokój dziecięcy to często miejsce dużego chaosu. Brak systemu utrzymania porządku bardzo szybko doprowadzi do tego, że ubrania i zabawki będą dosłownie wszędzie. Dlatego szukając mebli, należy koniecznie zadbać o pojemne szafki i szuflady. Skuteczne będzie umieszczenie w pokoju poszczególnych koszy na różne przedmioty. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce – nic nie należy zostawiać na zewnątrz.

Sypialnia malucha, a zdrowie

Dziecięca sypialnia marzeń - stwórz idealny pokój dla swojej pociechy!Wyposażenie sypialni ma wpływ nie tylko na komfort użytkowania pokoju oraz efekt estetyczny, ale również na zdrowie dziecka. Elementem najważniejszym z tej perspektywy jest łóżko, a w zasadzie znajdujący się w nim materac oraz poduszka. Są to przedmioty, które wpływają na prawidłowy rozwój – w szczególności w obrębie układu ruchu. Wiele wad postawy ma swoje źródło w tym, że dziecko od najmłodszych lat spało na nieprawidłowo dobranym materacu. Kluczowe jest to, aby był to produkt wysokiej jakości, którego twardość oraz rodzaj wypełnienia zapewniają całemu ciału podparcie, a dodatkowo efektywnie amortyzują wszystkie ruchy. Poduszka to ważne uzupełnienie. Determinuje bowiem pozycję części szyjnej kręgosłupa. Dobre i przemyślane wyposażenie łóżka to najważniejszy aspekt urządzania dziecięcej sypialni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://twoja-sypialnia.pl/. Weź też pod uwagę ewentualne alergie. Poduszka czy kołdra z pierza nie zawsze będzie najlepszym wyborem – czasem konieczne będzie kupienie egzemplarza z wypełnieniem typu syntetycznego.

Jakich pomysłów warto unikać?

Szukając najlepszego sposobu na stworzenie idealnej sypialni dla dziecka, warto zastanowić się nad najczęściej popełnianymi błędami. Czego unikać, aby aranżacja była praktyczna i atrakcyjna zarówno dla malucha, jak i rodziców?

  • Brak przestrzeni do przechowywania – w dziecięcej sypialni powinno znaleźć się jak najwięcej pudełek, koszy i szuflad. Im więcej – tym lepiej. Dzięki nim nie tylko można łatwiej utrzymać porządek, ale również dziecko od najmłodszych lat będzie się uczyło regularnego sprzątania.
  • Zbyt duża ilość przedmiotów, na których gromadzi się kurz – wtedy nie tylko zwiększa się częstotliwość sprzątania, ale również częściej pojawia się u dziecka katar i kaszel.
  • Brak dobrego oświetlenia – najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w sypialni dla dziecka zarówno ciepłego, jak i zimnego światła. Pierwsze z nich zdecydowanie lepiej sprawdzi się wieczorami, a drugie w ciągu dnia.
  • Nieodpowiednia kolorystyka – złym pomysłem są zbyt jasne barwy na ścianach. Z reguły w dziecięcym pokoju łatwo o brud, a białe, niebieskie czy różowe ściany bardzo szybko będą wymagały odmalowania.
  • Meble, z których pociecha szybko wyrasta – warto wybierać meble nieco na wyrost – ewentualnie te z możliwością regulacji. Dzieci szybko rosną, a coroczna wymiana wyposażenia sypialni wiąże się z dużymi wydatkami.
  • Tematyczny design – nawet jeśli w danym momencie dziecko uwielbia jakąś bajkę, za kilka miesięcy jego zainteresowania mogą być zupełnie inne. Zawsze można ulubione motywy umieścić na ścianach pod postacią plakatów. Meble i wszystkie stałe elementy dekoracyjne powinny być raczej uniwersalne.

Estetyka sypialni dziecięcej – pomysły i inspiracje

Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym można stworzyć dla swojego dziecka niezapomnianą przestrzeń. Jakie ciekawostki są dostępne w sklepach, a Twoja pociecha z pewnością je pokocha? Pierwsza propozycja to farba tablicowa i magnetyczna. Dzięki nim można na ścianach pisać kredą i przyczepiać magnesy. Można nawet znaleźć farbę fluorescencyjną, świecącą w ciemności! Wyposażenie pokoju można też urozmaicić wieszając w nim hamak. I choć nie zastąpi to wygodnego łóżka z dobrze dobranym materacem – na przykład ze sklepu https://abcsnu.pl, to będzie stanowić dodatkową atrakcję. Dzieci doskonale bawią się na wzorzystych dywanach, które przedstawiają miejskie ulice czy wiejskie zagrody. Warto zadbać o to, aby pokój sprzyjał rozwojowi kreatywności. Dlatego zdecydowanie lepsze będzie postawienie na minimalizm niż umieszczenie w sypialni zbyt dużej ilości dodatków. Choć oczywiście nie może zabraknąć kolorów, które sprzyjają rozwojowi dziecka, należy unikać przesytu.

Pokój to ważne miejsce dla każdego dziecka. Stanowi bezpieczną przestrzeń, w której zawsze można poczuć się jak w domu. Warto przestrzegać podstawowych zasadach dotyczących aranżowania sypialni dziecięcej, jednak najważniejszy jest dialog z pociechą i dostosowanie przestrzeni do jej indywidualnych potrzeb oraz upodobań – nawet kosztem funkcjonalności czy estetyki.

Przeczytaj także: