W dzisiejszych czasach coraz większa część naszego społeczeństwa zmaga się z problemami ze strony przewodu pokarmowego. Z uwagi na to, możemy wyróżnić trzy najczęściej spotykane dolegliwości – zgagę, refluks oraz nadkwaśność. Pod pewnymi względami są podobne, jednak warto znać podstawowe różnice, aby móc odpowiednio poradzić sobie z nimi. Zatem skąd biorą się te trzy dolegliwości?

Czym jest zgaga?

Mówiąc o zgadze, mamy namysłu stan zapalny, który jest spowodowany cofnięciem się treści soku żołądkowego do przełyku. Jej bezpośrednią przyczyną jest zazwyczaj choroba refluksowa. Oprócz tego zgaga występuje często u kobiet w ciąży. Do innych, ale równie istotnych przyczyn zalicza się niestrawność oraz częste spożywanie niektórych pokarmów. Do nich zalicza się przede wszystkim napoje zawierające kofeinę czy owoce cytrusowe, a także ostre przyprawy i tłuste jedzenie.

Jak objawia się zgaga?

Skąd bierze się zgaga refluks i nadkwaśnośćZgagę można rozpoznać po kilku objawach. Do najczęściej występujących zalicza się uczucie palenia i pieczenia w przełyku, które połączenie jest z odbijaniem, a nawet cofaniem się treści soku żołądkowego do przełyku. Niektóre osoby zgłaszają także ból w okolicy klatki piersiowej i nadbrzusza. Nie można bagatelizować tych objawów, gdyż oprócz zgagi, mogą być objawem refluksu żołądkowego lub wrzodów żołądka – zwłaszcza, jeśli występuje w nocy. Do trafnej diagnozy używa się endoskopii i gastroskopii.

Jak radzić sobie ze zgagą?

Tę nieprzyjemną dolegliwość można pokonać poprzez stosowanie dostępnych bez recepty środków z apteki. Mogą one zobojętniać działanie soku żołądkowego, dzięki czemu chronią błonę śluzową żołądka. Oprócz tego warto stosować zdrową dietę. Możemy ją wzbogacić herbatkami ułatwiającymi trawienie, np. herbatą z mięty, unikaniem gazowanych napojów czy spożywaniem lekkostrawnej kolacji przynajmniej na 3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Czym jest refluks?

Refluks określa patologiczne cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Jest ono spowodowane zaburzeniem funkcji dolnego zwieracza przełyku. Wskutek tego rozwija się choroba refluksowa, doprowadzająca do uszkodzenia błony śluzowej przełyku lub pojawienie się charakterystycznych dolegliwości. O wiele większe ryzyko zachorowania występuje u osób otyłych, kobiet w ciąży czy osób zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi lub cukrzycą. Tak naprawdę pojawia się on bez względu na wiek.

Jak objawia się refluks?

Najbardziej typowym objawem choroby refluksowej przełyku jest wcześniej wspomniana zgaga oraz cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Odczuwamy je przede wszystkim w pozycji leżącej, przy pochylaniu się do przodu lub po obfitym, tłustym posiłku. Towarzyszą temu nudności czy ból w nadbrzuszu. Natomiast do pozaprzełykowych objawów zalicza się ból w klatce piersiowej, suchy, uporczywy kaszel oraz świszczący oddech.

Jak radzić sobie z refluksem?

Jeśli chodzi o łagodzenie przebiegu refluksu, to liczą się tutaj nawet najmniejsze kwestie. Zacznijmy od wygodnego materaca do spania, który znajdziemy np. na https://sleepinghouse.pl/12-materace. Poprzez odpowiednie dopasowanie ich do swoich preferencji, będziemy w stanie zachować właściwą pozycję w czasie snu. Nie zapominajmy również o nieco wyższej poduszce. Oprócz tego nie zaleca się noszenie obcisłych ubrań czy spożywanie produktów spożywczych, kraje nasilają objawy, w tym pikantnych potraw, szparagów, naparu z mięty, przetworów z pomidorów czy alkoholu.

Czym jest nadkwaśność?

Objawy różnych chorób szukamy w internecie, w tym na https://zdrowotny24.pl. A kiedy mówimy o nadkwaśności? Jest to stan patologiczny, w którym nasze komórki żołądka produkują zbyt dużo kwasu solnego. Stan ten może mieć kilka przyczyn, a najpowszechniejsza z nich jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Wśród innych kwestii znajdziemy zespół Zollingera-Ellisona, zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka czy niedokrwistość złośliwą. Warto również zaznaczyć, że nadkwasota to nie wcześniej opisana zgaga. Jeśli chodzi o diagnostykę, to stosuje się tutaj panendoskopię.

Jak objawia się nadkwaśność?

Nadkwaśność objawia się podobnie, jak to jest w przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy. Mamy tutaj do czynienia z wręcz gniotącym bólem w górnej części brzucha, który pojawia się kilka godzin po spożyciu pokarmu. Obserwuje się tę dolegliwość w nocy lub nad ranem. Z powodu zbyt dużego stężenia kwasu solnego, dochodzi także do podrażnienia błony śluzowej przełyku oraz objawów podobnych, jak przy chorobie refluksowej, czyli piekącego bólu w nadbrzuszu i za mostkiem.

Jak radzić sobie z nadkwaśnością?

W tym przypadku leczenie zależy od przyczyny. Jeśli jest to związane ze stwierdzeniem obecności H. pylori, to należy wdrożyć jej eradykację. W innych przypadkach najczęściej wystarczy stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), które pomogą w leczeniu objawowym. Domowe sposoby mogą być tutaj stosowane jako dodatek do terapii. Jak się okazuje, ulgę przynosi picie wody niegazowanej, która rozcieńcza sok żołądkowy, a także przyjmowanie preparatów ziołowych, np. z mięty, ostropesty, rumianku czy kminku.

Właściwa praca przewodu pokarmowego pozwala nam prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Z uwagi na to, wszelkie dolegliwości warto skonsultować z lekarzem. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana diety lub trybu życia, a w innych najlepiej sprawdzi się farmakoterapia. Warto zatem już dziś znać podstawowe różnice między najczęstszymi dolegliwościami przewodu pokarmowego, do których zalicza się zgagę, refluks oraz nadkwaśność.

Przeczytaj także: Czy zdrowy sen jest kluczem do długiego życia? Poznaj jego niezbędne elementy