Mówi się, że odpowiednie zarządzanie czasem to klucz do efektywnego dnia. Nic dziwnego – posiadanie jasnego planu znacząco pomaga w gospodarowaniu swoim czasem. Co więcej, za pomocą planera jesteśmy w stanie monitorować swoje postępy lub zauważyć, jakie błędy popełniamy. Każda z tych na pozór błahych rzeczy przybliży nas do osiągnięcia sukcesu. Zatem, jak skutecznie zaplanować dzień krok po kroku?

Krok pierwszy – stwórz listę zadań

Pierwszą i podstawową kwestią jest stworzenie planu dnia składającego się z listy zadań, które musimy zrobić. Może być przygotowana na osobnej kartce lub w specjalnie przygotowanym planerze, który można wykonać samemu lub zakupić w sklepie stacjonarnym czy też internetowym. Niestety, kwestia ta nie jest tak łatwa, jak się wydaje, gdyż wielu z nas nie wie, jak odpowiednio zarządzać czasem. Właśnie dlatego warto przejść do następnego kroku!

Krok drugi – wyznacz stałe ramy czasowe

Planując swój dzień, musimy przede wszystkim uwzględnić obowiązujące nas ramy czasowe. Powinny być stałe i realistyczne. Dlaczego? W ten sposób będziemy w stanie przygotować się na konkretne obowiązki bez wymówek, a unikając rozpraszaczy, wykonamy swoją pracę w najbardziej efektywny sposób. Pamiętaj również, aby używać budzika lub aplikacji, która pomoże nam kontrolować czas oraz faktycznie zachować ustalone ramy czasowe.

Krok trzeci – zidentyfikuj priorytety

Jak dobrze zaplanować dzień?W ciągu dnia mamy do zrobienia wiele różnych rzeczy, jednak postarajmy się wybrać dwa lub trzy najważniejsze, które faktycznie musimy wykonać. Nie muszą być one najtrudniejsze czy też zajmujące najwięcej czasu. Jednak nie powinny być to również podstawowe czynności, takie jak wstanie z łóżka czy zjedzenie śniadania. Kluczem jest tutaj wybranie priorytetowych zadań, które pomogą nam w osiągnięciu długoterminowych celów. Jest to niezwykle ważne, gdyż nawet jeśli nasz dzień zostanie wywrócony do górny nogami, to najważniejsze zadanie zostanie wykonane!

Krok czwarty – uwzględnij małe zadania

Wielu z nas uważa, że każdy wyznaczony w ciągu dnia cel powinien być długoterminowy oraz ambitny. Jak się okazuje – to nieprawda! W swoim planie warto również uwzględnić małe, codzienne zadania, które mogą być równie ważne. Kwestia ta wpływa także korzystnie na psychikę, gdyż odhaczanie kolejnych punktów daje nam poczucie sukcesu. Oprócz tego krótkie i proste cele świetnie sprawdzą się w mniej efektywne dni lub w przypadku gorszego samopoczucia.

Krok piąty – unikaj wielozadaniowości

Wydawać by się mogło, że wielozadaniowość to świetne rozwiązanie, które pozwoli nam szybciej zrealizować swoje cele. Jak się okazuje – niekoniecznie! Coraz częściej mówi się o tym, że wykonywanie kilku rzeczy na raz zmniejsza naszą efektywność. Często również musimy przeznaczyć na to więcej czasu, niż pierwotnie zakładaliśmy. Warto skupić się na jednej czynności, skończyć ją i przejść do następnej. Dzięki temu nasza praca stanie się bardziej płynna oraz możemy uniknąć zmęczenia.

Krok szósty – uwzględnij czas dla siebie

Podstawowym błędem w dobrym planowaniu swojego dnia jest uwzględnienie przestrzeni nieplanowanego. Wielu z nas uważa, że należy wykorzystać 100% swojego czasu, jednak prawie nigdy się to nie udaje. Wynika to z sytuacji losowych lub złego samopoczucia. Warto zatem zostawić sobie margines na nieprzewidziane zdarzenia oraz nagłe sytuacje. Poza tym zawsze czas ten można wykorzystać na odpoczynek, który też jest ważny!

Krok siódmy – podziel zadania na pracę i życie prywatne

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się work-life balance. Jest to pojęcie, które najprościej mówiąc, odnoś się do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Warto uwzględnić to w czasie planowania swojego dnia. Oznacza to, że poza pracą, należy również wziąć pod uwagę czas dla siebie, wyjście ze znajomymi czy odwiedzenie rodziny.

Krok ósmy – pamiętaj o przerwach

Chcąc maksymalnie wykorzystać swój dzień, wypełniony maksymalnie swój plan. W rezultacie od rana do wieczora mamy co robić. Jednak podstawowym błędem jest nieuwzględnienie przerw. Jak się okazuje, negatywnie wpływa to na naszą efektywność oraz często przyczynia się do zmęczenia. W rezultacie nasz plan się rozjeżdża, a my tracimy chęć do działania. Warto zatem uwzględnić przerwy oraz stworzyć jak najbardziej elastyczny plan dnia.

Krok dziewiąty – nie zapominaj zaglądać do swojego planu!

Swój planner lub kartkę z zaplanowanym dniem warto zawsze mieć przy sobie. W ten sposób jesteśmy w stanie w każdej chwili do niego zajrzeć i na bieżąco skreślać poszczególne zadania lub je edytować.

Krok dziesiąty – wyśpij się

Mało się o tym mówi, ale przy planowaniu swojego dnia warto również uwzględnić zdrowy sen. Oznacza to zaplanowanie konkretnej godziny położenia się do łóżka oraz wstania. Sam wypoczynek powinien trwać przynajmniej osiem godzin oraz odbywać się na komfortowym podłoże do spania, takim jak materac.

Poprzez regularne planowanie swojego dnia jesteśmy w stanie maksymalnie wykorzystać swój potencjał. Tak naprawdę wystarczy tylko przeanalizować miniony dzień, zobaczyć co się udało, a co nie wyszło. Właśnie dlatego warto znaleźć chwilę wieczorem i móc porządnie zaplanować kolejny dzień, a kto wie, może stanie się to naszym nawykiem!

Przeczytaj także: Jak ułatwić sobie poranną pobudkę?