Wielu z nas na co dzień nie przykłada większej wagi do tego, w jakich konkretnie warunkach śpi. Mowa nie tyle o samym pomieszczeniu, co przede wszystkim o łóżku z wygodnym materacem. Tymczasem od jakości naszego snu oraz wypoczynku zależy to, jak funkcjonujemy w sferze prywatnej oraz zawodowej. Jak zatem dokonać wyboru najlepszego dla nas materaca? Na co powinniśmy uważać? Jaki model wybrać i jakie znaczenie ma liczba sprężyn?

Wszyscy potrzebujemy odpoczynku. Większość czasu w ciągu dnia spędzamy w domowym zaciszu, a przynajmniej jedną trzecią doby – w łóżku. Choćby z tego powodu jedną z najważniejszych rzeczy dla nas wszystkich powinien być komfortowy i bezpieczny dla zdrowia materac. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, na jakich konkretnie aspektach należy skupić się przy jego wyborze. Właśnie dla takich osób stworzyliśmy poniższy poradnik.

Wysoka jakość snu

Podczas snu dochodzi do regeneracji naszego ciała, a także umysłu. Bez optymalnego wypoczynku tracimy energię, humor, koncentrację, spada nasza wydolność, a także pogorszeniu ulega samopoczucie. Zdaniem naukowców każdy z nas, aby funkcjonować na najwyższych obrotach, potrzebuje – poza drobnymi wyjątkami – od 6 do nawet 9 godzin snu w ciągu doby. Równie ważna jak długość jest jednak jego jakość. Jednym ze sposobów na jej poprawę jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do snu, a najważniejszym elementem w tym kontekście staje się wygodny i dostosowany do naszego ciała materac. Co istotne, ma on szczególne znaczenie w przypadku osób, które zmagają się z bólami mięśni czy stawów, kontuzjami, a także dolegliwościami związanymi z kręgosłupem.

Materace sprężynowe – charakterystyka i rodzaje

Jak liczba sprężyn w materacu wpływa na wygodę snu? Jakie materace sprężynowe można kupić w Lesznie?Można wyróżnić wiele różnego rodzaju materaców, ale od lat najpopularniejszą grupę stanowią sprężynowe. Można je podzielić na kieszeniowe (pocketowe) oraz bonellowe. Oba typy różnią się od siebie przede wszystkim sposobem działania sprężyn. W pierwszym przypadku każda sprężyna umieszczona jest w osobnej i specjalnie wyprofilowanej materiałowej kieszeni, dzięki czemu nacisk na jedną sprężynę nie skutkuje zaangażowaniem pozostałych. Przeciwnie jest w materacach bonellowych, w których mamy do czynienia z całym systemem połączonych ze sobą sprężyn, przez co ugięcie zaledwie jednej z nich powoduje wprawienie w ruch innych.

Czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie?

W tym miejscu pojawia się pytanie o wpływający na funkcjonowanie całego materaca mechanizm sprężynowy. Czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie dla osób z niego korzystających? Jak się okazuje, jest to kluczowy czynników. Ilość sprężyn w materacu odpowiada przede wszystkim za jego elastyczność, a więc to, czy jest wygodny dla osoby leżącej. Ogólnie rzecz ujmując, im więcej sprężyn użyto w materacu, tym większy komfort wypoczynku. Duża ilość sprężyn w materacu przekłada się bowiem na większą liczbę punktów podparcia. Materac dzięki temu niejako dostosowuje się do budowy ciała osoby leżącej i skutecznie amortyzuje jej ciężar.

Ile sprężyn najczęściej znajdziemy w materacu?

Liczba sprężyn w materacu wpływa nie tylko na odczucia użytkownika, ale w dużej mierze także na możliwy stopień eksploatacji samego materaca. Przy większej liczbie sprężyn rzadziej mamy do czynienia z jakimiś uszkodzeniami, odkształceniami czy nierównościami. Ile sprężyn w materacu, aby był wygodny? Zazwyczaj liczba sprężyn w materacach różni się w zależności od ich rodzaju, a także w ramach poszczególnych modeli. W materacu bonellowym znajdziemy od 100 do 200 sprężyn w przeliczeniu na metr kwadratowy. Z większej liczby sprężyn zbudowany jest natomiast materac kieszeniowy, co wpływa oczywiście na jego wygodę. Jeśli mówimy o tym rodzaju materaca liczba sprężyn waha się od około 200-230 do nawet 1000 na metr kwadratowy!

O czym pamiętać, dobierając liczbę sprężyn w materacu?

Ilość sprężyn w materacach to naturalnie nie jedyny, ale bardzo istotny element, na który należy zwracać uwagę przy wyborze materaca. Innymi są między innymi jego twardość, grubość, liczba warstw czy jakość użytych materiałów. Najważniejsze jest to, aby materac był dostosowany do naszych potrzeb i warunków, w tym stanu zdrowia. Pamiętajmy, że liczba sprężyn w materacu zależna jest w dużej mierze od jego wymiarów. Dużą ich ilość będą mieć więc materace dla par lub osób wysokich. Ponadto, materace kieszeniowe z wysoką sprężystością poleca się osobom mającym problemy z kręgosłupem, a także seniorom. Ogólnie rzecz ujmując, nie ważne, ile mamy lat, każdy z nas, dla własnego zdrowia i lepszego samopoczucia, powinien zaopatrzyć się w materac z najwyższej półki. Nie warto przy tym zbyt długo zwlekać i jak najszybciej zadbać o swoje zdrowie! Jak to mówią, zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Gdzie kupić dobry materac?

Wybór wygodnego i odpowiadającego naszym potrzebom materaca to bardzo często dość skomplikowane zadanie. Z tego powodu warto przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać wiele rodzajów i modeli tego typu produktu. Można także zasięgnąć porady ekspertów, producenta czy sprzedawcy lub sprawdzić opinie innych klientów. W przypadku materaca sprężynowego zakres cenowy jest dość szeroki. Najtańsze materace kupimy już za kilkaset złotych, ale na te lepsze jakościowo, a co za tym idzie o wiele wygodniejsze będziemy musieli wydać nieco więcej, w niektórych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych. Jakie materace sprężynowe można kupić w Lesznie? Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zakupu można dokonać co prawda w sklepach stacjonarnych, ale obecnie popularniejszą metodą jest korzystanie ze sklepów internetowych, z dostawą do domu. Przede wszystkim warto szukać materaców zaufanych i doświadczonych producentów, na przykład marki Hilding, która od początku swojego istnienia stawia na jakość, ergonomię, a przy tym ciekawe i idące z duchem czasu wzornictwo swoich produktów.

Jeśli podobał Ci się powyższy artykuł i chciałbyś pogłębić swoją wiedzę, zapraszamy na bloga na stronie autoryzowanego dystrybutora materacy i łóżek najlepszych polskich marek. Jeśli nie potrzebujecie więcej informacji a, chcielibyście zapewnić sobie zdrowy i wygodny sen, zapraszamy także na zakupy materacy, poduszek, kołder i innych przydatnych w sypialni gadżetów. Zapraszamy – https://sleepinghouse.pl/ – autoryzowany sklep marki Hilding i wielu innych.