Dobry materac to taki, który jest wygodny, podpiera ciało na całej długości i… nie kosztuje zbyt dużo. Wygórowana cena nie zawsze jest dowodem wysokiej jakości. Zobacz, ile kosztują dobre materace i gdzie kupić takowy w Lesznie.

Co wpływa na cenę materaca?

Wielkość materaca

Najmniejsze materace to materace dziecięce, jednak ich ceny trudno porównywać z dorosłymi. Zacznijmy więc od materacy młodzieżowych. Jeśli sprawdzimy ofertę marki Hidling, zauważymy, że najmniejsze materace młodzieżowe mają rozmiar 80×180 cm. To w istocie niewiele, więc i cena materaca (chociaż wielkość nie jest jedynym kryterium) jest stosunkowo niska. Jednak nie można kierować się tylko wielkością. Gdyby tak było, to podwójne materace kosztowałyby dwa razy tyle, co pojedyncze.

Rodzaj materaca

Mówiąc o rodzaju materaca, w istocie mówimy o tym, co znajduje się w środku. Materace dzielą się na sprężynowe i piankowe. To ogólny podział. Wśród sprężynowych wyróżnia się bonellowe, kieszeniowe i multipocket. Bonellowe to te, w których sprężyny są ze sobą połączone i obłożone pianką. Znane z łóżek starego typu. Kieszeniowe to nowoczesne rozwiązanie – każda sprężyna ukryta jest w osobnej kieszeni, nie mają ze sobą kontaktu i ruch jednej nie pociąga za sobą ruchu kolejnych. Multipocket to materace kieszeniowe o większym zagęszczeniu i większej liczbie sprężyn. Te ostatnie są najdroższe wśród materacy sprężynowych.

Materace piankowe z grubsza dzielą się na trzy grupy: materace z pianki wysokoelastycznej, materace z pianki termoelastycznej i materace z pianki lateksowej. Koszt materaca zależny jest nie tylko od rodzaju pianki, ale też liczby warstw. Materac może składać się z jednej, dwóch lub trzech warstw pianki. Ma to wpływ na wygodę jego użytkowania, ale też i cenę. Najdroższe są materace lateksowe.

Grubość materaca

Koszt materaca – co ma wpływ na cenę materacy? Jaka jest cena dobrego materaca w Lesznie?Nie można na nią nie zwrócić uwagi przy zakupie, jednak nie zawsze sprawdzi się zasada, że im grubszy, tym droższy. Gruby materac wypełniony sprężynami bonellowymi będzie tańszy niż podobnej grubości materac z pianki. Niemniej warto patrzeć na grubość materaca, ale tylko w połączeniu z wypełnieniem.

Najgrubsze są materace hybrydowe, czyli łączące w sobie cechy materaców piankowych i sprężynowych. Spodnia warstwa to materac sprężynowy kieszeniowy, wierzchnia to jedna lub dwie warstwy pianki wysoko i termoelastycznej. Taki materac faktycznie będzie grubszy i droższy, ale też wygoda spania na materacu hybrydowym jest nie do przecenienia.

Pokrowiec

Zewnętrzna powierzchnia materaca może mieć różnorakie właściwości. W materacach młodzieżowych marki Hilding pokrowce są odporne na ścieranie, w materacach dla seniorów i osób obłożnie chorych pokrowce są nieprzemakalne, w materacach dla alergików stosuje się powłokę antyalergiczną.

Miejsce zakupu

Wolny rynek do pewnego stopnia różnicuje ceny, ale nie tak mocno, jak moglibyśmy się tego spodziewać. Materace tej samej klasy i jakości mają zbliżone ceny. A jeśli chcemy kupić konkretny model od konkretnego producenta, jego cena będzie taka sama niezależnie od tego, czy to Kraków, Warszawa czy Poznań. W razie wątpliwości warto odwiedzić sklep internetowy i tam porównać ceny. Może się okazać, że ta internetowa jest niższa. Plusem zakupu w internecie jest transport pod drzwi.

Ile kosztuje dobry materac?

Definicja dobrego materaca nie jest jednoznaczna, bo nie ma jednego materaca, który można wskazać jako dobry. Można jednak spróbować stworzyć ogólną definicję dobrych materacy. Będą to takie, które są dobrze dopasowane do wagi, wzrostu i specyficznych potrzeb użytkownika lub użytkowników. Na tej podstawie, przeglądając ofertę marki Hilding, lidera na rynku materacy w Polsce, możemy ustalić, jaka jest cena materaca, który uznamy za dobry dla siebie.

Materac dla alergika

Zacznijmy od materacy specjalnych. Materac dla alergika marki Hilding kosztuje około 2000 zł. To materac z pianki lateksowej ukrytej w antyalergicznym pokrowcu. Lateks jest przewiewny, nie gromadzą się w nim alergeny, nie daje dobrych warunków do rozwoju pleśni i grzybów. Dobrze odprowadza wilgoć na zewnątrz. Materace z pianki lateksowej poleca się też osobom, które mocno się w nocy pocą.

Materac dla singla

Pojedynczy materac, co wcale nie znaczy, że wąski. Wbrew pozorom osoba samotna raczej nie wyśpi się na materacu szerokim na 80 lub 90 centymetrów, chociaż dwie osoby spokojnie wyśpią się na materacu o podwójnej szerokości i wcale nie będzie im ciasno. Jednak materac dla jednej osoby powinien mieć przynajmniej 120 cm szerokości, a dla osób o większej wadze nawet 140 cm.
Cena materaca będzie zależna od jego wypełnienia (pianka, sprężyny) i będzie się wahała w przedziale 1800 – 2500 zł.

Materac małżeński

Na pewno musi być szeroki, ponadto musi spełniać potrzeby obojga małżonków. Jeśli oboje mają podobny wzrost i wagę, nada się każdy szeroki materac. W przeciwnym wypadku można kupić dwa pojedyncze materace o tej samej grubości, ale różnych parametrach lub postawić na szeroki materac hybrydowy. Za taki trzeba będzie zapłacić blisko 4000 zł. Za mniej niż połowę tej ceny kupimy materac sprężynowy kieszeniowy, np. Hilding Zorba. Natomiast materac z pianki wysokoelastycznej (Hilding Modern) będzie kosztował około 3000 złotych.

Materac młodzieżowy

Stosunkowo tani materac, bo kupimy go już za około 800 zł. Tyle kosztuje materac Hilding Breakdance z dwóch warstw pianki wysokoelatycznej zamkniętej w pokrowcu odpornym na ścieranie. Taki materac ma wymiary mniejsze niż standardowy dorosły materac dla jednej osoby. Ma też krótszy czas gwarancji. Nie ma takiej możliwości, by nastolatek spał na nim 15 lat. I to nie dlatego, że materac po tym czasie będzie zniszczony, ale dlatego, że nastolatek stanie się dorosły – wzrośnie jego wzrost i waga i będzie potrzebował innego materaca.

Materac medyczny

Pod hasłem „dobre materace medyczne”, kryją się materace, które przeszły rygorystyczne testy i zostały dopuszczone do sprzedaży jako wyroby medyczne. Są adresowane do konkretnych grup osób, przede wszystkim tych cierpiących na schorzenia układu kostno-stawowego. Tu dobrym wyborem są materace z pianki termoelastycznej lub mające taką piankę jako wierzchnią warstwę materaca. Za materac medyczny dla jednej osoby zapłacimy 1500 – 2000 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Ceny materacy mogą różnić się między sobą, nawet jeśli parametry wydają się podobne. W tym wypadku wyższa cena materaca może być podyktowana tzw. wartością dodaną. W przypadku materacy będą to certyfikaty nadane przez zewnętrzne jednostki i długość gwarancji. Firmy, które dają 15 lat gwarancji na swoje wyroby (tak robi marka Hilding) wyceniają swoje produkty nieco wyżej niż te, które dają 5 lub 10 lat gwarancji.

Czy w takim razie warto kupić droższy produkt? Trzeba sobie przeliczyć cenę materaca w skali roku gwarancji. Nawet pobieżne obliczenia pokazują, że materace z dłuższą gwarancją, które wyglądają na droższe, kosztują rocznie mniej. Dodatkowym atutem jest certyfikat nadany przez zewnętrznego audytora. Zdobycie takowego to szereg restrykcyjnych wymogów. Jeśli produkt spełnia owe wymagania, na pewno jest materacem klasy premium i zasługuje na uwagę.