Kupując materac sprężynowy, warto zatrzymać się na liczbie sprężyn. To głównie od niej będzie zależała wygoda materaca. Zobacz, ile sprężyn powinien mieć dobry materac i gdzie kupić takowy w Lesznie.

Czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie?

Nie tylko liczba sprężyn w materacu, ale też ich rodzaj wpływają na wygodę i komfort snu. Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę, czy znajdują się w nim sprężyny bonellowe czy kieszeniowe.

Sprężyny bonellowe to rozwiązanie znane od lat, obecnie porzucane na rzecz nowszych technologii. O ile jeszcze 150 lat temu materac wypełniony sprężynami bonellowymi wydawał się szczytem luksusu, o tyle dziś raczej nie popatrzymy na niego przychylnym wzrokiem.
W materacu bonellowym znajduje się stosunkowo niedużo sprężyn – średnio 150 na m². Mało tego – są one ze sobą połączone, co oznacza, że nacisk na materac jest przenoszony kolejno na wszystkie sprężyny. Taki materac faluje, gdy się na nim ruszamy. O ile w przypadku materacy jednoosobowych nie powinno to być problemem, to już przy materacach dwuosobowych będzie. Gdy jedna osoba się odwraca, druga też czuje drgania. Nasze babcie często mówiły do dziadków: „Nie kręć się, bo mnie budzisz”. Tak właśnie działa materac bonellowy. Dodatkowo połączone sprężyny przy uginaniu się mogą ocierać o siebie i wydawać głośne, drażniące dźwięki. Raczej nie uznamy ich za romantyczne. Reasumując: jeśli nie musimy, nie sięgajmy po materac ze sprężynami bonellowymi. Jedyną jego zaletą jest niska cena.

Nowoczesna technologia w materacach sprężynowych to pojedyncze sprężyny pozamykane w materiałowych sakiewkach – kieszeniach. Stąd nazwa – materace kieszeniowe. Tu sprężyny mają mniejszą średnicę, więc można ich zmieścić więcej. Nie łączą się ze sobą, więc nie przenoszą drgań. Nacisk odbywa się punktowo. Materac nie skrzypi. Mogą na nim wygodnie spać dwie osoby, o ile jest odpowiednio duży.

Ilość sprężyn w materacu bonellowym będzie miała średnie znaczenie dla wygody, bo te materace w ogóle nie są postrzegane jako wygodne. Natomiast w materacach kieszeniowych jest inaczej. Im więcej sprężyn tym lepiej. Dlaczego? Więcej sprężyn, to więcej punktów podparcia, a więc lepsze dopasowanie materaca do kształtu ciała. Odczują to zwłaszcza kobiety, które lubią spać na boku i przeszkadza im nacisk materaca na biodra.

Ile sprężyn najczęściej znajdziemy w materacu?

Ile sprężyn powinien mieć wygodny materac? Gdzie w Lesznie kupić wygodny materac sprężynowy?Liczba sprężyn w materacach jest bardzo różna, bo też i materace różnią się od siebie. Nietrudno zgadnąć, że w większym materacu zmieści się więcej sprężyn. Aby jednak ujednolicić liczebność kieszeni ze sprężynami i ułatwić klientom wybór, przyjęło się podawać liczbę sprężyn w materacach na metr kwadratowy.

Jak zostało powiedziane wyżej, w materacach sprężynowych bonellowych znajduje się około 150 sprężyn na m². To nie jest sztywna liczba. Czasem tych sprężyn będzie 100, czasem 200. jednak biorąc pod uwagę właściwości materacy bonellowych, liczba 200 nie powinna robić specjalnego wrażenia. To nadal będzie niezbyt wygodny materac.

W materacach kieszeniowych liczba sprężyn także nie jest stała. Na rynku dostępne są materace kieszeniowe (pocket) oraz multipocket i pocket plus. Takie rozwiązania stosuje np. marka Hilding.

Materace kieszeniowe (nazwijmy je standardowymi) mają około 250 sprężyn na metr kwadratowy. Ich liczba zbliżona jest do liczby sprężyn bonellowych, które są tańsze, ale trzeba pamiętać, że tu nacisk odbywa się punktowo, a sprężyny nie przenoszą drgań. W tym wypadku mamy więc do czynienia z zupełnie inną jakością materaca.

W materacach typu multipocket tych sprężyn może być nawet dwa razy więcej, więc około 500 na m². Różnica w jakości materaca będzie na pewno odczuwalna. Łatwiej będzie się na nim ułożyć i znaleźć wygodną pozycję. Taki materac zapewni też lepsze wsparcie dla kręgosłupa.

Osoby bardzo wymagające powinny rozważyć kupno materaca pocket plus. Tutaj liczba sprężyn na metr kwadratowy zbliża się do 1000. Nietrudno sobie wyobrazić, że są to sprężyny o wąskim przekroju, a więc dopasowanie do kształtu ciała jest idealne. Takie materace kosztują nieco więcej niż standardowe materace kieszeniowe. Poleca się je przede wszystkim osobom, które odczuwają dolegliwości ze strony kręgosłupa i potrzebują dużej wygody, a przy tym ze względu na wysoką masę ciała nie mogą spać na zwykłym materacu piankowym. W ofercie marki Hilding znajduje się materac hybrydowy Hilding Lambada, warto wziąć go pod uwagę przy wyborze dobrego materaca dla pary o różnej wadze oraz osób z bólami kręgosłupa.

O czym pamiętać dobierają liczbę sprężyn w materacu?

Przede wszystkim dobrze jest pamiętać, że lepsze są materace kieszeniowe. Nawet jeśli liczba sprężyn zbliżona jest do materaca bonellowego, nie kupujmy tego drugiego.

Im więcej sprężyn na metr kwadratowy, tym większa wygoda i lepsze dopasowanie materaca. Jednak nie oznacza to, że każdy powinien mieć w domu materac pocket plus. Jeśli standardowy materac kieszeniowy jest wygody, a poranna pobudka nie łączy się z bólem głowy i pleców, wszystko jest w porządku.

O wygodzie materaca sprężynowego decyduje nie tylko liczba i rodzaj sprężyn, ale też warstwa wierzchnia. Nie śpimy przecież na samych sprężynach zamkniętych w pokrowcu. Wierzch materaca to zazwyczaj wypełnienie piankowe: lateksowe lub poliuretanowe. Warto zwrócić na ten detal uwagę, bo im lepsza jakościowo pianka, tym lepsze będą odczucia przy leżeniu na materacu. Materac z pianką wysokoelastyczną w górnej części będzie obierany jako miękki, jednocześnie sprężyny będą bardzo dobrym wsparciem dla ciała.
Może być też odwrotnie. Jeśli ktoś uważa, że materac jest zbyt miękki, powinien poszukać takiego z warstwą kokosową w górnej części.

Na koniec warto wspomnieć, że materace sprężynowe także mogą mieć wyznaczone strefy twardości, podobnie jak ma to miejsce w materacach piankowych. To rozwiązanie jest bardzo często wykorzystywane przez firmę Hilding.

Gdzie kupić dobry materac sprężynowy w Lesznie

Ceny materacy sprężynowych są podobne we wszystkich rejonach Polski. Szukając na rynkach lokalnych, ławo się o tym przekonamy, sklepy w Lesznie mają stałe ceny, nieznaczne różnice mogą wynikać z cen producentów. Warto porównać ceny w sklepach internetowych, można się przyjemnie zaskoczyć. Niezależnie od ilości sprężyn w materacu ceny mogą być nieco niższe. Na plus trzeba też zaliczyć możliwość złożenia zamówienia z transportem do domu.