Ciągłe uczucie niewyspania się, bóle kręgosłupa, a nawet problemy ze zdrowiem – źródłem wszystkich tych dolegliwości może być źle dobrany materac. Jak zatem znaleźć ten odpowiedni? Sprawdźmy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu materaca, by poprawić jakość snu i cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Dlaczego powinniśmy spać na materacu, a nie na wersalce?
To pytanie zadaje sobie wiele osób urządzających lub remontujących swoje lokum. Odpowiedzi na nie szukają zwłaszcza ci, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią i muszą liczyć się z każdym metrem kwadratowym. Rozkładana wersalka ma wiele zalet – może być zarówno elementem strefy wypoczynkowej w salonie, jak i miejscem do spania. Ponadto kanapy są dostępne w wielu rozmiarach, a ich różnorodny design ułatwia dopasowanie ich do wystroju wnętrza.
Okazuje się jednak, że żadna wersalka, nawet najbardziej stylowa i nowoczesna, nie da nam odpowiedniego komfortu snu. Co innego materac – właściwie dobrany spełni wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Nie tylko podniesie jakość nocnego wypoczynku, pozwalając nam się w końcu wyspać, ale też pomoże zapobiegać bólom kręgosłupa i redukować je, zapewniając doskonałe samopoczucie przez cały dzień.
Jak dobrać twardość materaca?
Jak w takim razie znaleźć idealny materac? Pierwszy czynnik, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupów, to twardość materaca. Najczęściej jest ona oznaczana za pomocą litery „H” oraz cyfry od 1 do 4. Pod tym względem możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje materacy:
- materace H1 – miękkie,
- materace H2 – średnio miękkie,
- materace H3 – średnio twarde,
- materace H4 – twarde.
Twardość materaca należy dobierać do ciężaru ciała. Zgodnie z ogólną zasadą zależność między tym parametrem a naszą wagą jest następująca:
- materac H1 – dla osób o wadze do 60 kg,
- materac H2 – dla osób o wadze 50-80 kg,
- materac H3 – dla osób o wadze 80-100 kg,
- materac H4 – dla osób o wadze powyżej 100 kg.
Wybieramy rodzaj materaca – piankowy, sprężynowy czy hybrydowy?
Oprócz twardości bardzo istotnym aspektem jest także rodzaj materaca – wśród najpopularniejszych możemy wymienić modele piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Czym cechuje się każdy z nich?
Materace piankowe
Materace piankowe charakteryzują się dużą elastycznością, wytrzymałością, lekkością, świetną wentylacją oraz zdolnością dostosowania się do kształtu ciała użytkownika. Są one produkowane z wysokiej jakości pianek lateksowych, wysokoelastycznych i termoelastycznych lub ich połączenia – w zależności od zastosowanego materiału materace te wykazują dodatkowe właściwości.
Materace piankowe lateksowe, takie jak Hilding Melody, są wyjątkowo solidne, ekologiczne i znakomicie dopasowują się do kształtu sylwetki, a co więcej, bardzo dobrze wchłaniają i odparowują wilgoć. Materace piankowe wysokoelastyczne, na przykład Hilding Foxtrot, wyróżnia wysoka sprężystość i elastyczność punktowa. Z kolei materace piankowe termoelastyczne, takie jak Hilding Rumba, reagują na dotyk oraz ciepło człowieka. To sprawia, że doskonale dostosowują się do ciała, zapamiętując jego kształt, a także zapewniając wygodę i optymalne podparcie dla kręgosłupa. Zaletą materacy piankowych jest też ich porowata struktura – zapobiega ona rozwojowi bakterii, grzybów czy roztoczy, dzięki czemu modele te świetnie sprawdzają się w przypadku alergików.
Materace sprężynowe
Materace sprężynowe, których przykładem mogą być modele Hilding Zorba czy Hilding Step, od wielu lat cieszą się popularnością wśród polskich konsumentów. W zależności od rodzaju wykorzystanych sprężyn wyróżniamy:
- materace sprężynowe bonellowe – zbudowane z połączonych sprężyn, cechują się dużą elastycznością powierzchniową, wytrzymałością i odpornością na obciążenia. Są odpowiednie nawet dla osób o większej masie ciała;
- materace sprężynowe kieszeniowe – ich konstrukcję tworzą sprężyny umieszczone w oddzielnych, niezależnie pracujących materiałowych kieszeniach. Wyróżnia je wysoka elastyczność i zdolność dopasowywania się do kształtu sylwetki;
- materace sprężynowe multipocket – to typ materacy kieszeniowych posiadający większą liczbę sprężyn. Jeszcze lepiej podpierają one ciało, znacznie podnosząc komfort snu.
Materace hybrydowe
Materace hybrydowe łączą w sobie najlepsze cechy modeli sprężynowych i piankowych – to sprawia, że są wyjątkowo solidne, odporne na obciążenia, dają jeszcze większą wygodę i poprawiają jakość snu, pozytywnie wpływając na zdrowie. Konstrukcja materacy hybrydowych, takich jak Hilding Dance czy Hilding Electro, składa się z dwóch elementów:
- rdzenia – stanowią go sprężyny nadające mu elastyczność i zdolność dostosowania się do sylwetki;
- warstwy zewnętrznej – tworzą ją pianki, najczęściej termoelastyczne, gwarantujące komfort i właściwe podparcie dla poszczególnych części ciała.
Zaletą materacy hybrydowych jest także to, że nie przenoszą one drgań – to ważna cecha zwłaszcza dla par, ponieważ zmiany pozycji w trakcie snu nie są odczuwane przez drugą osobę. Ponadto modele tego typu doskonale przepuszczają powietrze, nie dopuszczając do gromadzenia się w ich wnętrzu kurzu czy rozwoju bakterii i roztoczy.
Kiedy przyda nam się materac nawierzchniowy?
Materace nawierzchniowe od wymienionych przed chwilą modeli odróżnia przede wszystkim grubość – są one wyraźnie cieńsze. Oczywiście nie bez przyczyny, gdyż mają one zupełnie inne przeznaczenie. Kiedy zatem przyda nam się materac nawierzchniowy? To znakomity, a zarazem prosty sposób na podniesienie jakości snu bez konieczności wymiany starego, nierzadko odkształconego już materaca. Jeśli więc nasz materac przestaje odpowiednio pełnić swoją funkcję, a z różnych względów nie możemy od razu pozwolić sobie na zakup nowego, model nawierzchniowy idealnie się sprawdzi.
Materace nawierzchniowe, takie jak Hilding Blues, są również stosowane jako wierzchnia warstwa na rozkładanych kanapach. Jak już wiemy, meble te nie są dobrym miejscem do spania, jednak przy braku innej możliwości, materac nawierzchniowy pomoże nam odczuwalnie poprawić komfort snu. Ale to nie wszystko – materac nawierzchniowy może nam też posłużyć do zwiększenia lub zmniejszenia twardości bazowego podłoża, gdy ta przestanie nam odpowiadać. Pomoże on nam także ochronić znajdujący się pod nim materac przed zbyt szybką eksploatacją czy zabrudzeniem.
O czym jeszcze pamiętać przy doborze materaca?
Istotnym aspektem przy zakupie materaca jest również jego wielkość. Jeśli chodzi o długość, zasada jest prosta – zarówno materac pojedynczy, jak i podwójny, powinien być o około 15 cm dłuższy od naszego ciała. Standardowo dostępne w sklepach modele mają 200 cm długości, co zwykle okazuje się wystarczające dla większości osób. Szerokość warto uzależnić od naszej sylwetki. Wybierając materac pojedynczy dla drobnej i szczupłej osoby, optymalnym rozwiązaniem będzie model o szerokości 90 cm, natomiast dla użytkownika o nieco większej wadze – o szerokości od 100 do 120 cm. W przypadku materaca dla pary uznaje się, że jego szerokość powinna wynosić od 140 do 180 cm.
Poszukując materaca dla dwóch osób, musimy wziąć też pod uwagę masę ciała partnerów. Jeśli różnica wagi między nimi jest mniejsza niż 30 kg, możemy postawić na model o jednolitej twardości – zapewni on właściwe podparcie dla kręgosłupów i pożądany komfort nawet przy zmianie pozycji przez drugą osobę. Jeżeli różnica ta jest większa niż 30 kg, zastanówmy się nad dwoma pojedynczym materacami dopasowanymi do potrzeb każdego użytkownika. Do zakrycia niewygodnej szczeliny na ich łączeniu świetnie sprawdzi się materac nawierzchniowy, który wyrówna powierzchnię spania.
Najlepsze materace w Lesznie – gdzie warto kupić?
Poszukiwania najlepszego materaca w Lesznie mogą wymagać trochę czasu i energii – choćby przez wzgląd na konieczność jeżdżenia od jednego sklepu do drugiego. Wybór idealnego materaca możemy sobie jednak znacznie ułatwić, decydując się na zakup przez Internet. Nie musimy spędzać długich godzin na wędrówkach po sklepach, ponieważ wszystkie dostępne modele znajdziemy w jednym miejscu. Po przejrzeniu oferty możemy bez zbędnego pośpiechu wybrać kilka interesujących nas produktów i przeanalizować ich właściwości. Potrzebujemy porada eksperta? Pojawiające się wątpliwości rozwieją konsultanci, z którymi możemy skontaktować się telefonicznie lub za pośrednictwem czatu.
Dobierając materac online, pamiętajmy, by zwracać uwagę na wszystkie kluczowe parametry, czyli rodzaj wypełnienia, twardość oraz wymiary. W razie wątpliwości zajrzyjmy do znajdujących się w sieci poradników, w których zawarto wszelkie niezbędne informacje. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z dostępnej na stronie sklepu porównywarki ułatwiającej zestawienie zalet i wad konkretnych produktów. Jeśli wciąż obawiamy się, że zakup okaże się nietrafiony, zdecydujmy się na ofertę sklepu, w którym można przetestować materac i ewentualnie go zwrócić – taką możliwość daje marka Hilding.
Ile kosztuje dobry materac?
Wybierając materac, na pewno nie powinniśmy kierować się jego ceną. Kwoty są dość zróżnicowane i zależą od wielu czynników – rodzaju materac, jakości zastosowanych komponentów czy wielkości. Na podstawowy model najczęściej należy przygotować od kilkuset do nieco ponad 1000 zł. Wyższe są ceny materacy lepszych jakościowo, przeznaczonych dla osób o dużej różnicy wagi czy wykonanych z różnych materiałów – z reguły oznaczają one wydatek od 2000 do ponad 3000 zł.
Kiedy trzeba wymienić stary materac?
Z biegiem czasu materace się zużywają – dotyczy to również tych najdroższych, nowoczesnych modeli. Po czym jednak możemy poznać, że nadeszła już pora na wymianę starego materaca na nowy? Jednym z sygnałów mogą być wyczuwalne sprężyny, zniekształcenia lub zagłębienia w wierzchniej warstwie podłoża. O zakupie nowego materaca powinniśmy też pomyśleć wtedy, gdy dotychczasowy zacznie skrzypieć lub trzeszczeć bądź w jego środkowej części zauważymy wgłębienie. Nowy materac będzie nam także potrzebny, gdy zaczniemy borykać się z problemami z kręgosłupem, znacznie schudniemy lub przytyjemy albo zaobserwujemy powtarzające się uczucie niewyspania, złe samopoczucie czy bolesność mięśni.
Wybór materaca to poważna decyzja – od niej zależy nasza wygoda podczas snu oraz to, czy będziemy się w ogóle wysypiać. Dobierając materac, pamiętajmy zatem, by pasował on do naszej wagi, wzrostu, zachowania w trakcie snu oraz upodobań – dzięki temu zakup na pewno okaże się trafiony.