Pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, jeśli chcemy zachować ich zdrowy i ładny wygląd. Można używać wielu kosmetyków w celu uzyskania pożądanego efektu, ale część z nich lepiej stosować rano niż wieczorem. Jak pielęgnować włosy przed pójściem spać? Co zrobić, aby rano były świeże i ładnie ułożone? Jak uniknąć niechcianych zagnieceń? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego zapraszamy do zapoznania się z nim!

Jak pielęgnować włosy przed pójściem spać?

Większość z nas nie ma czasu rano na dłuższą pielęgnację włosów, ponieważ spieszymy się do pracy, na uczelnię czy do szkoły. Warto jednak w tych miejscach mieć odpowiednią fryzurę, która będzie ładna i schludna, ponieważ mówi się, że włosy to wizytówka człowieka. Co robić, a czego unikać podczas pielęgnowania włosów wieczorem?

Unikaj spania w mokrych włosach

Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o wieczorną i nocną pielęgnację włosów, jest to, aby nie kłaść się do łóżka z mokrymi włosami. Dlaczego? Mokry włos jest bardzo delikatny i tym samym podatny na różne uszkodzenia mechaniczne, o które podczas snu nie jest trudno. Jeśli położymy się do łóżka z mokrymi włosami, to jest bardzo mocno prawdopodobne, że część włosów się złamie, a część ulegnie zniszczeniu, czego naprawdę nie chcemy i bardzo unikamy. Jeśli myjesz włosy wieczorem, to koniecznie je wysusz za pomocą suszarki, oczywiście wcześniej używając zabezpieczenia w formie olejku lub innego preparatu, który ochroni Twoje włosy przed działaniem gorącego powietrza. Jeśli nie chcesz ich suszyć suszarką, to możesz postawić na osuszenie ich bawełnianym ręcznikiem i poczekanie aż same wyschną, co może potrwać nawet kilka godzin.

Jak pielęgnować włosy przed pójściem spać?Włosy związuj tylko dobrej jakości gumką!

Włosy, kiedy śpisz, muszą być związane, aby nie zarażać ich na różne mechaniczne uszkodzenia, takie jak złamanie czy wyrwanie. Do tego potrzebna jest odpowiednia gumka. Zapomnij o plastikowych sprężynkach i cienkich gumkach, które bardziej wyrywały Twoje kosmyki, niż je zabezpieczały. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wspaniałych gumek, którymi będziesz mógł związać swoje włosy. Najlepiej postaw na te wykonane z miękkiego i delikatnego materiału, np. bawełny lub satyny. Pamiętaj również o tym, aby nie związywać włosów w ciasnego kucyka lub koka, ponieważ może to je uszkodzić. Najlepszym wyborem będzie luźny warkocz, który dodatkowo sprawi, że Twoje włosy rano będą pięknie pofalowane.

Wyszczotkuj je!

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji włosów jest ich szczotkowanie. Zapewnia to brak kołtunów i splątań, które przy dłuższych włosach mogą być bardzo bolesne i problematyczne. Przed snem dokładnie rozczesz włosy, tak aby każde pasmo było gładkie. Następnie zwiąż włosy w luźny warkocz, a końcówkę zabezpiecz gumką. Gotowe! Twoje włosy będą bezpieczne, a rano piękne!

Używaj odpowiednich kosmetyków

Noc trwa kilka godzin i jest to doskonały czas na mocną regenerację Twoich włosów, jeśli oczywiście następnego dnia nigdzie się nie wybierasz. Dlaczego? Włosy po takiej nocnej i intensywnej pielęgnacji mogą być lekko przetłuszczone i lepiej je wtedy zostawić w spokoju, chociaż na jedną dobę, aby odpoczęły, niż myć i suszyć suszarką. Zacznij od zwilżenia włosów tonikiem lub hydrolatem. Następnie nałóż na włosy mieszankę wybranej maski pomieszanej z olejkiem. Takie połączenie sprawi, że Twoje włosy będą maksymalnie odżywione i piękne! Taką mieszankę dobrze wetrzyj we włosy, ale unikaj skalpu, ponieważ możesz podrażnić skórę głowy oraz sprawić, że część włosów najbliżej skóry będzie po prostu tłusta. Zwiąż włosy w luźnego koka na czubku głowy, zabezpiecz go gumką oraz spinkami, jeśli jest taka potrzeba. Nałóż na głowę specjalny czepek, który ochroni poduszkę i pościel przed zabrudzeniem, a włosy przed uszkodzeniem. Tak przygotowana idź spać, a rano spłucz mieszankę z włosów, umyj je szamponem (najlepiej dwa razy), użyj odżywki oraz olejku zabezpieczającego końcówki.

Oprócz związania włosów gumką koniecznie postaw na odpowiednią poszewkę na poduszkę. Najlepiej sprawdzi się poszewka wykonana z jedwabiu lub satyny, ponieważ są to bardzo delikatne i śliskie materiały, po których włosy będą się ślizgały. Pamiętaj również o związywaniu włosów na noc dobrej jakości gumką i o suszeniu kosmyków przed snem. To wszystko sprawi, że Twoje włosy będą dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, a dodatkowo będą piękne i zdrowe!