Problemy ze snem to powszechna dolegliwość, która dotyczy wielu osób. Aby temu zapobiec, coraz więcej ludzi sięga się po tabletki nasenne. Przed ich użyciem warto jednak zapoznać się z ich działaniem i przeciwwskazaniami. Co takiego trzeba wiedzieć o tabletkach nasennych?

Jakie są tabletki nasenne? 

Na rynku możemy spotkać różne tabletki nasenne, które będą różnić się od siebie składem i działaniem. Bez recepty zakupimy tabletki nasenne opierające się na wyciągach z ziół, takich jak melisa czy kozłek lekarski. Czymś innym będą leki zawierające melatoninę, która jest hormonem wydzielanym przez nasz mózg w nocy. Suplementowanie jej ma poprawić nasz sen i znormalizować rytm dobowy.

Istnieją też tabletki nasenne, które dostaniemy jedynie po wypisaniu recepty przez lekarza. Charakteryzują się one znacznie mocniejszą siłą działania, mogą jednak wywołać poważniejsze skutki uboczne. Wpływają one bezpośrednio na receptory w naszym mózgu. Z tego względu zażywanie ich powinno być przemyślane.

Dla kogo tabletki nasenne? 

Co trzeba wiedzieć o tabletkach nasennych?Tabletki nasenne sprawdzą się u osób, które mają poważne trudności z zaśnięciem. Jeśli doświadczamy bezsenności, zmęczenia i spadku koncentracji przez długi czas, możemy pomyśleć o tabletkach nasennych. Warto pamiętać, że rodzaje bezsenności mogą się różnić – nie w każdym przypadku dane tabletki nasenne okażą się najlepszym rozwiązaniem. Dlatego to takie istotne, by przed zażyciem lekarstw skonsultować się z lekarzem.

Pamiętajmy ponadto, że tabletki nasenne powinny być zażywane przez osoby dorosłe. Stanowczo odradza się spożywanie ich po wypiciu alkoholu, ponieważ to może spotęgować ich wpływ. Uważajmy, aby nie przesadzić z ilością – zażywajmy tylko taką dawkę tabletek, jaka została nam przepisana, nawet jeśli nie zauważyliśmy poprawy naszego stanu.

O czym pamiętać podczas zażywania tabletek nasennych? 

Spożywanie tabletek nasennych nie oznacza, że mamy całkowicie zrezygnować z prób powrotu do normalnego zasypiania. Z tego względu nie zażywajmy leków tuż przed zaśnięciem – najpierw powinniśmy sami spróbować zapaść w sen. Dzięki temu mamy większe szanse na to, by zapewnić naszemu organizmowi naturalny, fizjologiczny sen, który przyniesie nam pełny wypoczynek.

Jeśli korzystamy też z innych lekarstw, koniecznie musimy powiedzieć o tym naszemu lekarzowi. Łączenie niektórych substancji, na przykład leków uspokajających z tabletkami nasennymi może przynieść nieprzyjemne skutki.

Naturalne sposoby na poprawę snu 

Niech sięgnięcie po tabletki nasenne będzie ostatecznością – najpierw spróbujmy poprawić nasz sen naturalnymi sposobami. Niezwykle pomocne może okazać się wypracowanie własnej wieczornej rutyny, która pomoże nam się zrelaksować. Należy zrezygnować z ciężkich posiłków przed snem. Ograniczmy ponadto korzystanie z telefonu, ponieważ niebieskie światło źle wpływa na nasze oczy.

Niezbędna rzecz, o jaką musimy zadbać, to odpowiedni materac. Spanie na dopasowanej, komfortowej powierzchni, pomoże nam się odprężyć i wyspać. Dzięki temu w nocy nie będzie nas budzić dyskomfort i ból w plecach. Dobry materac sprawi, że zawsze będziemy budzić się wypoczęci. Pozostałe elementy, które mają wpływ na nasz sen, też powinny być starannie wybrane. Postawmy na prześcieradło lniane, które zapewni nam świetną przewiewność i wygodę, a do tego zdecydujmy się na kołdra całoroczna, która zagwarantuje nam komfort termiczny przez cały rok.

Zażywanie tabletek nasennych nie jest niczym złym. Problemy z zaśnięciem mogą niezwykle negatywnie wpłynąć na nasze życie, dlatego warto jak najszybciej temu zapobiec. Postarajmy się poprawić jakość naszego snu również innymi sposobami, dzięki czemu efekt na pewno będzie pozytywny.