Psy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat! Dziś są przede wszystkim pełnoprawnymi członkami rodziny. Choć zwierzęta mają dzięki temu szansę na bezpieczne i szczęśliwe życie, czasem zdarza się, że są traktowane praktycznie jak dzieci. Na szczęście świadomość opiekunów dotycząca konieczności zaspokajania psich potrzeb staje się coraz większa. Jaką rolę w życiu psa i jego właściciela może pełnić klatka kennelowa?
Czy spanie z psem zawsze jest dobrym pomysłem?
Wiele osób pozwala swoim psom na spanie w łóżku. Dzięki temu możliwe jest nawiązanie bliskiej relacji ze zwierzęciem, a wiele osób dzięki temu znacznie się uspokaja. Jednak czy w każdej sytuacji jest to dobry pomysł? Z pewnością z takiego rozwiązania powinny zrezygnować wszystkie osoby zmagające się ze skłonnością do alergii. Psią sierść bardzo ciężko jest usunąć, a utrzymanie higieny w łóżku może stać się prawdziwym wyzwaniem! Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak efektywnie sprzątać w łóżku, przeczytaj tekst: https://sleepinghouse.pl/artykul/roztocza-w-lozku-jak-sobie-z-nimi-poradzic. Czasem zdarza się też, że pies zaczyna traktować łóżko jako zasób i zaczyna go bronić. A to prowadzi do poważnych problemów, które w przyszłości mogą okazać się bardzo trudne do wyplenienia. Psi behawioryści zalecają pewną alternatywę, którą jest właśnie wspomniana wyżej klatka kennelowa. Czym ona jest i jaką pełni funkcję?
Czym jest klatka kennelowa?
Klatka kennelowa u wielu osób budzi same negatywne skojarzenia. Niektórzy właściciele uznają ją za formę pomocy stosowanej względem psa, wyobrażając sobie, że jest to zamykanie ukochanego zwierzaka w “więzieniu” na wiele godzin. Niestety jest to przekonanie wynikające z braku wiedzy! Prawidłowo wprowadzona klatka może stać się dla psa jego ulubionym miejscem, bezpiecznym azylem, w który będzie czuł się lepiej niż w ludzkim łóżku – nawet z najlepszym materacem od http://www.sleepinghouse.pl/. Dodatkowo, przyzwyczajenie psa do klatki do inwestycja w ważne i skuteczne narzędzie treningowe. Stosowanie kennela może okazać się idealnym remedium na zmęczenia zwierzaka, przebodźcowanie lub nerwowość. Jest to sposób na wypracowanie spokojnych zachowań, samokontroli oraz zmniejszenie reakcji lękowych i reaktywnych. Najważniejsze jest to, że klatkę można wprowadzić do psiego życia w praktycznie każdym wieku!
Klatka kennelowa – kiedy warto ją wprowadzić?
Czy zawsze warto zacząć korzystać z klatki kennelowej? Z pewnością nie. Jednak istnieje szereg sytuacji, w których będzie to doskonałe rozwiązanie, rozwiązujące wiele problemów między domownikami, a psem.
- Wyciszenie i nauka odpoczynku – podstawową funkcją klatki kennelowej jest nauczenie psa odpoczynku. Wyznaczenie zwierzakowi swojej własnej przestrzeni może pozytywnie wpłynąć na jego samopoczucie. Odesłanie go na miejsce na czas odpoczynku zwiększy z pewnością schematyczność dnia, a tym samym poczucie bezpieczeństwa. Łóżko w sypialni, w którym czas spędzają domownicy, nie zastąpi psu własnego kąta – nawet jeśli będzie najwygodniejsze i wystarczająco szerokie – np. o takich wymiarach, jak materace pod linkiem https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200.
- Rozwiązanie problemu z niszczeniem – dzięki klatce kennelowej można rozwiązać problem z niszczeniem rzeczy w mieszkaniu pod nieobecność właścicieli. Jest to najskuteczniejsza i często jedyna metoda.
- Pomoc w nauce czystości – psy nie załatwiają się w miejscu, w którym śpią. Z tego powodu często zdarza się, że klatka kennelowa pozwala na przejście przez naukę czystości w zaledwie kilka dni!
- Rekonwalescencja pozabiegowa – pies, który czuje się bezpiecznie w klatce, zdecydowanie lepiej zniesie pobyt w klinice weterynaryjnej, a także ewentualne pozabiegowe ograniczenie ruchu.
- Czasowe odizolowanie – kennel może być sposobem na ochronę psa przed zamieszaniem związanym z odwiedzającymi dom gośćmi.
- Ochrona przed dziećmi i innymi zwierzętami – w szczególności dla psich seniorów ważny jest spokój. W klatce mogą mieć azyl, w którym nie będą im przeszkadzać dzieci i inne zwierzęta mieszkające w domu.
Jak dopasować klatkę kennelową do psa
Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów klatek. Wiele problemów sprawia właścicielom dostosowanie rozmiaru wybranego egzemplarza do potrzeb ich psa. Klatka kennelowa powinna być wyższa 5-10 centymetrów niż kłąb psa. Ważne jest to, aby zwierzak był w stanie się w niej położyć, usiąść oraz swobodnie obrócić. Nie należy jednak wybierać zbyt dużych klatek, gdyż nie będą one pełniły dla psa funkcji przytulnego schronienia.
Wprowadzanie klatki kennelowej – najczęstsze problemy
Jakie problemy najczęściej pojawiają się podczas procesu wprowadzania klatki kennelowej? Większość z nich wiąże się z błędami popełnionymi przez właścicieli. Psy bowiem uwielbiają zamknięte miejsca przypominające nory – czują się w nich bardzo bezpiecznie i często same wskakują do klatki od razu po jej umieszczeniu w domu. Psa nie należy zamykać bez wcześniejszego treningu! Należy też dążyć do tego, aby budować u zwierzaka same pozytywne skojarzenia. W tym celu, można np. dawać w niej psu naturalne gryzaki i ulubione smakołyki. Czas spędzany w klatce powinien być zwiększany stopniowo, a przed każdym dłuższym okresem spędzonym w zamknięciu niezbędne jest wyjście na spacer, na którym pies załatwi swoje potrzeby. Do klatki kennelowej nie powinny mieć dostępu inne zwierzęta i domownicy. Wywołanie złych skojarzeń może być bardzo trudne do odpracowania. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z zasadami wprowadzania klatki – jest to proces, który wymaga czasu. W szczególności, gdy pies ma być w niej zamykany. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z porady behawiorysty.
Dorosły pies powinien przesypiać minimum 16 godzin w ciągu doby. Jednak w świecie przepełnionym różnymi bodźcami jest to dla zwierząt sporym wyzwaniem. Zakup klatki kennelowej może okazać się niezwykle korzystny! Pies zyska bowiem własny azyl, w którym będzie się czuł bezpiecznie. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad wprowadzania klatki, aby czworonóg zbudował z nią same pozytywne skojarzenia. W przeciwnym razie, nie uzna tego miejsca za bezpieczne i będzie emanował niechęcią do przebywania w kennelu.