Obecnie coraz więcej dorosłych uważa, że gry komputerowe to prawdziwe wcielenie zła – w końcu dzieci zamiast uczyć się czy bawić na podwórku, spędzają tylko czas przed komputerem. Jednak, czy aby na pewno gry komputerowe o różnej tematyce szkodzą? A może wspomagają rozwój dziecka? Oto argumenty za i przeciw!
Gry komputerowe – rozwijają?
Współczesne gry komputerowe angażują gracza na wiele różnych sposobów. Pozwala to m.in. na rozwój koordynacji wzrokowo ruchowej czy poprawę refleksu w przypadku strzelanek lub inny tego typu gier. Oprócz tego uczą nas pracy zespołowej w przypadku trybu multiplayer. Gry mają wiele odsłon i rodzajów, a dzięki temu są w stanie wspomóc rozwój naszego dziecka. A w jaki sposób?
Po pierwsze – stymulują rozwój dziecka
Jak się okazuje, granie w gry komputerowe w wieku dziecięcym ma pozytywny wpływ na ich rozwój. Oddziałują one przede wszystkim na wyobraźnie oraz naukę nieszablonowego myślenia. Według badań naukowców dzieci regularnie grają w gry komputerowe są dużo bardziej kreatywne od rówieśników, którzy nie mają z nimi kontaktu.
Po drugie – uczą strategicznego myślenia
Realizowanie różnych misji w grach zręcznościowych, przygodowych i strategicznych zmusza nas do analizy otoczenia oraz wysnucia wniosków. Przygotowane plany pozwalają na kolejne posunięcia, które objawiają się poprzez postęp fabularny. Co więcej, na rynku są na tyle rozbudowane gry, że każda nasza decyzja w nich może mieć długoterminowe skutki.
Po trzecie – uczą podejmowania decyzji
Gry komputerowe przedstawiają różne aspekty życia – możemy w nich zakupić zwierzęta czy ziemię, handlować, budować systemy integracyjne, inwestować czy tworzyć nowe rzeczy! Różnego rodzaju symulatory, np. farmy sprawiają, że uczymy się podejmować właściwe decyzje oraz w bezpieczny sposób przekonujemy się o konsekwencjach swoich czynów.
Gry komputerowe – szkodzą?
Nie ma co ukrywać, obecnie mówi się więcej o wadach, niż zaletach gier komputerowych. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dziecka czy nastolatka. O czego powodują zmniejszenie empatii czy pogłębiają wybuchy złości. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak często oraz w jakie gry się gra. A zatem, jakie są wady gier komputerowych?
Po pierwsze – przyzwyczajają do przemocy
Mroczną stroną gier jest przyzwyczajanie ich użytkowników do krwi, brudu czy krzyków. Ta mroczna sceneria z każdym dniem coraz bardziej oswaja nas z agresja i złą energią, a także przedstawia negatywne sposoby na ich rozładowanie. W najgorszym przypadku może się to przełożyć na realne zachowanie wobec bliskich lub obcych osób. Właśnie dlatego warto nie ograniczać się do jednego rodzaju gier oraz ograniczać swój czas przed ekranem.
Po drugie – mają silny potencjał uzależniający
Grafika gier komputerowych oraz wciągająca fabuła, która często jest pełna zwrotów akcji, przyczynia się do uzależnienia. Objawia się to poprzez odcinanie od świata realnego oraz poświęcanie każdej chwili na granie. Właśnie dlatego tak ważny jest umiar oraz świadomość, że oprócz gier mamy także inne obowiązki.
Po trzecie – uczą złych wzorców komunikacyjnych
Często gry komputerowe tworzą niemalże perfekcyjny realizm graficzny, przez co dzieci mogą mieć problem z oddzieleniem fikcji od rzeczywistości. Poprzez całkowite zanurzenie się w wirtualnym świecie i identyfikację z bohaterami, możemy uczyć się złych wzorców, a następnie powielać je w realnym świecie.
Czy gry komputerowe wpływają na jakość snu?
Istnieje wiele powodów, dla których warto się zdrowo wyspać. Wysokiej jakości sen pozwala na regenerację ciała zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Ponadto poprawia pracę licznych układów, w tym układu pokarmowego, nerwowego czy odpornościowego https://sleepinghouse.pl/artykul/sen-a-przeziebienie-czy-wypoczynek-pomaga-zwalczyc-chorobe. Właśnie dlatego warto już dziś skomponować komfortowe łóżko, a oto trzy podstawowe kroki!
Krok pierwszy – materac
Wysokiej jakości materac https://sleepinghouse.pl/157-materace-80×190-cm odpowiada za zdrowy i komfortowy wypoczynek. Inwestując w niego, pamiętajmy o uwzględnieniu osobistych potrzeb i preferencji. Zalicza się do nich m.in. rodzaj wypełnienia czy twardość.
Krok drugi – poduszka
Poduszka to unikalny produkt, który odpowiada za prawidłowe wsparcie górnych partii ciała, a zalicza się do nich głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Przy ich wyborze pod uwagę bierzemy głównie wysokość, rodzaj wypełnienia i twardość.
Krok trzeci – kołdra
Kołdra zaliczana jest do akcesoriów sypialnianych dostępnych na https://sleepinghouse.pl/. Gwarantuje ona komfort termiczny wraz z przyjemnym wrażeniem otulenia. Tutaj przy wyborze uwzględniamy rodzaj wypełnienia, gramaturę i rozmiar.
Obecnie gry dostępne są zarówno na komputer, jak i urządzenia mobilne. Są niezwykle popularne zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. Pamiętajmy jednak o ich zaletach i wadach, które przy odpowiedniej kontroli, nie pojawiają się.