Treningi siłowe zdobyły ogromną popularność na przestrzeni ostatnich lat. Wraz ze wzrostem popularności pojawiają się jednak różnego rodzaju mity i przesądy, które często wprowadzają w błąd zarówno początkujących, jak i zaawansowanych ćwiczących. Bez odpowiedniej wiedzy zdecydowanie łatwo dać się zwieść tym niesłusznym przekonaniom. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym znajdziesz kilka popularnych mitów związanych z treningiem siłowym oraz wyjaśnienie, dlaczego nie są one prawdziwe.
Kobiety, które trenują siłowo, stają się „męskie”
Ten mit wynika z błędnej koncepcji, że kobiety, trenując siłowo, automatycznie nabywają dużej masy mięśniowej, tak jak często możemy zauważyć to u mężczyzn przebywających na siłowni praktycznie non stop. W rzeczywistości budowa ciała kobiety oraz poziom hormonów, zwłaszcza testosteronu, sprawiają, że rozwijanie dużej masy mięśniowej jest dla nich trudniejsze. Trening siłowy może jednak pomóc kobietom w wyrzeźbieniu ciała, poprawie siły i zdrowiu kości. W żadnym wypadku podnoszenie ciężarów nie zabiera paniom kobiecości, a wręcz może ją podkreślić.
Jeżeli nie boli, to nie działa
Niestety wielu osobom wydaje się, że zakwasy stanowią jednoznaczny wskaźnik efektywności treningu. Jeżeli nie bolą nas mięśnie kolejnego dnia po wykonanym treningu, źle wykonywaliśmy ćwiczenia. To oczywiście nieprawda. Choć pewien poziom dyskomfortu może towarzyszyć treningowi siłowemu, nie powinien być on odczuwany jako intensywny ból. Poza tym wiadomo, że na początku naszej przygody z siłownią mogą pojawić się zakwasy i większy ból podczas wykonywania ćwiczeń. Jeżeli będziemy podchodzić do treningów z regularnością oraz progresem, nie będziemy odczuwać już tak dużego dyskomfortu. Pamiętajmy też o tym, aby do wszystkiego podchodzić z rozsądkiem i nie brać na siebie zbyt dużych ciężarów przekraczających nasze możliwości.
Więcej powtórzeń z mniejszym ciężarem = wyrzeźbienie, mniej powtórzeń z większym ciężarem = masa
Choć jest w tym pewna prawda, nie jest to reguła. Wzrost masy mięśniowej jest efektem kombinacji wielu czynników, w tym diety, intensywności treningu i genetyki. Zarówno trening na masę, jak i na wyrzeźbienie, wymaga więc indywidualnego podejścia. Jeśli jednak faktycznie chcemy się “wyrzeźbić” i uwidocznić swoje mięśnie, ważna jest tutaj regularność i deficyt kaloryczny, który pozwoli zgubić tkankę tłuszczową.
Jeśli przestaniesz ćwiczyć, mięśnie przekształcą się w tłuszcz
Bądźmy szczerzy, często bywa tak, że regularne podejmowanie się jakiejś aktywności po dłuższym czasie nudzi. Odczuwamy wówczas tzw. “lenia” i nie posiadamy większej motywacji do ćwiczeń. Nie należy jednak myśleć, że cała nasza praca poszła na marne, a mięśnie, które wyrobiliśmy szybko przekształcą się w tłuszcz. Mięśnie i tłuszcz to dwie różne tkanki w organizmie i jedna nie może się „zmienić” w drugą. Jednakże, jeśli przestaniesz ćwiczyć na dłuższy czas, a jednocześnie nie dostosujesz swojej diety, możesz stracić masę mięśniową i zyskać tłuszcz. Dlatego też tak ważna jest regularność. Dłuższa przerwa od czasu do czasu nie jest oczywiście niczym złym, jednakże zawsze warto wrócić szybko na właściwe tory.
W trosce o regenerację organizmu po wzmożonym wysiłku powinniśmy z kolei zadbać o swój zdrowy i treściwy sen. Nieodłączną kwestię stanowi tutaj wybór odpowiedniego materaca, który zapewnia prawdziwy komfort wypoczynku – warto skusić się między innymi na model Hilding Modern. Być może pod tym linkiem: www.hilding.pl znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie.
Kardio trzeba robić oddzielnie od treningu siłowego
Dlaczego wśród społeczeństwa wyrosło przekonanie, że kardio należy robić oddzielnie od treningu siłowego? Wielu ludzi w rzeczywistości skutecznie łączy trening kardio z treningiem siłowym, stosując tzw. trening obwodowy lub interwałowy o wysokiej intensywności. Poza tym nie należy także myśleć, że kardio to nieodłączny element udanego treningu. Jest to jedynie “dodatek”, który ma na celu zwiększyć naszą wydolność fizyczną. Jeśli nie przepadasz za kardio, wcale nie musisz go wykonywać. Same ćwiczenia siłowe są jak najbardziej w porządku!
Nie można ćwiczyć tej samej grupy mięśniowej dwa dni z rzędu
Niestety czasem przesadnie pilnujemy tego, aby nasz organizm i mięśnie właściwie się zregenerowały. Być może dlatego wiele osób jest przekonanych, że nie należy ćwiczyć tej samej grupy mięśniowej dwa dni z rzędu. Jeśli jednego dnia wykonaliśmy trening dolnych partii ciała, kolejnego powinniśmy skupić się np. na górnych partiach lub zrobić sobie dzień wolnego. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, mięśnie potrzebują czasu na regenerację, ale dla wielu ludzi ćwiczenie tej samej grupy mięśniowej dwa dni z rzędu jest całkowicie akceptowalne, szczególnie jeśli intensywność i obciążenie są kontrolowane.
Trening siłowy powoduje skrócenie i zesztywnienie mięśni
Trening siłowy sam w sobie nie prowadzi do skrócenia mięśni czy ich zesztywnienia. Jednak ważne jest, aby równoważyć trening siłowy z odpowiednimi ćwiczeniami rozciągającymi i dbać o mobilność stawów. Podobnie jest w przypadku przekonania, iż treningi prowadzą do utraty elastyczności. Jeśli ćwiczenia siłowe są wykonywane poprawnie i w pełnym zakresie ruchu, mogą one nawet zwiększyć elastyczność. Dzięki temu w podeszłym wieku wciąż będziemy cieszyć się świetną kondycją, a nie, tak jak niektórym się to wydaje, będziemy cierpieć na ból stawów i kości.
Ćwiczenie jednego mięśnia dziennie to optymalna metoda
Chociaż niektórzy zaawansowani kulturyści mogą korzystać z takiego podejścia, dla większości ludzi trening całego ciała lub podział na większe grupy mięśniowe jest bardziej efektywny. Poza tym ćwiczenie jednego mięśnia przez cały trening może byc dosyć ryzykowne, jeżeli nie posiadamy na ten temat solidnej wiedzy.
Rozpoczynając przygodę z treningiem siłowym, warto skonsultować się z profesjonalistą w tej dziedzinie, aby unikać błędów i niepotrzebnych kontuzji. Prawidłowe informacje i podejście mogą znacząco przyspieszyć postępy i pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów.