Zaręczyny i podjęcie decyzji o wspólnej przyszłości to wspaniała chwila w życiu. Jednak gdy przychodzi czas organizacji wesela oraz ślubu, wiele osób staje przed trudnym wyborem dotyczącym formy zawarcia małżeństwa. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają co do tej kwestii więcej wątpliwości niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Problem może oczywiście leżeć w poglądach religijnych, jednakże oba typy ślubów posiadają swoje unikalne wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać, zanim podejmiemy tak ważną decyzję, która powinna być zresztą dostosowana do naszych potrzeb i wartości.

Zalety ślubu cywilnego

Główną zaletą ślubu cywilnego jest jego prostota i krótkotrwałość. Nie wymaga on spełnienia zbyt wielu warunków i rytuałów religijnych. Dzięki temu trwa też zdecydowanie krócej niż ślub kościelny i można go zawrzeć o wiele szybciej bez długiego oczekiwania na termin. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko wstąpić w związek małżeński.

Kolejną mocną stroną ślubu cywilnego jest oczywiście brak jakichkolwiek wymogów religijnych. Jest to szczególnie korzystne w przypadku par, które nie identyfikują się z żadną religią lub gdy ich poglądy w tej kwestii się nieco różnią. Poza tym ślub cywilny mogą zawrzeć również rozwodnicy, co jest już niemożliwe przy ślubie kościelnym. Występuje tutaj zatem duża wszechstronność. Ślub cywilny jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od wyznania, a nawet dla par tej samej płci w wielu krajach.

Ślub cywilny czy kościelny? Jakie rozwiązanie będzie dla Was lepsze?Ślub cywilny jest też po prostu nieraz tańszą formą zawarcia związku małżeńskiego. Pary, które decydują się na tego typu ślub, organizują raczej mniejsze przyjęcia weselne. Ze ślubem cywilnym wiąże się zazwyczaj bardziej kameralny klimat i mniejsza liczba zaproszonych gości. Ślub ma bowiem najczęściej miejsce w urzędzie stanu cywilnego, gdzie trudno byłoby pomieścić większą liczbę gości. Jednakże z drugiej strony dużą zaletą jest również możliwość wzięcia ślubu w plenerze, dzięki czemu ceremonia nabiera naprawdę wyjątkowego charakteru. Na wesele w plenerze możemy także zaprosić więcej bliskich i przyjaciół. Aczkolwiek ślub cywilny to też doskonałe rozwiązanie dla par, które chcą zawrzeć związek małżeński jedynie we własnym towarzystwie bez obecności osób trzecich i wspólnie cieszyć się tą chwilą.

Minusy ślubu cywilnego

Jedynym większym minusem ślubu cywilnego jest tak naprawdę brak aspektu duchowego. Dla wielu ludzi ślub jest bowiem nie tylko rozwiązaniem prawniczym, ale także duchowym. Ślub cywilny nie oferuje niestety tej głębszej warstwy. Warto jednak wspomnieć także o tym, iż wygląd urzędu stanu cywilnego, w którym jest zawierany związek małżeński, często odstrasza. Wystrój jego wnętrza nierzadko sięga jeszcze PRL-u. Poza tym jednego dnia często zawiera się kilka ślubów. Niekiedy są one udzielane co 20 minut, przez co występuje wrażenie taśmowości.

Zalety ślubu kościelnego

Główną zaletą ślubu kościelnego jest oczywiście jego znaczenie duchowe i religijne. Dla wierzących ślub kościelny posiada głębsze przesłanie, symbolizujące połączenie dwóch osób w obecności Boga. Dzięki temu odnosimy wrażenie większego przywiązania do ukochanej osoby. Poza tym ślub kościelny jest głęboko zakorzeniony w tradycji wielu kultur i może być ważnym rytuałem rodzinnych obchodów.

Co też istotne, w obecnych czasach pod pojęciem ślubu kościelnego mamy na myśli po prostu ślub konkordatowy, czyli taki, który łączy cechy ślubu kościelnego i cywilnego. Oznacza to, że w przypadku zawarcia związku małżeństwa w kościele, nie musimy już udawać się do urzędu stanu cywilnego. Jest to zdecydowana oszczędność czasu i stresu związanego z dopełnianiem kolejnych formalności. Znacznie zmniejsza się też ilość spraw organizacyjnych, które są związane z przygotowaniem wesela i ślubu. Młodzi nie muszą również organizować dwóch innych przebrań na te okazje czy ponownie zapraszać gości. Warto jednak wiedzieć, że nadal istnieje możliwość osobnego zawarcia ślubu cywilnego i kościelnego. Wtenczas narzeczeni biorą ślub w urzędzie stanu cywilnego, a kilka dni później pojawiają się w kościele, aby wyznać swoją miłość w obecności Boga.

Dużą zaletą ślubu kościelnego jest też aspekt estetyczny. Kościoły często oferują piękne, historyczne otoczenie, które dodaje klimatu i uroku całej ceremonii. Okoliczności są wtenczas zdecydowanie bardziej urzekające i romantyczne.

Wady ślubu kościelnego

Niestety ślub kościelny nie pozostaje bez wad. Największym minusem są tutaj wymogi kościelne i nie dotyczy to jedynie kwestii życia w czystości. Pary muszą także uczestniczyć w kursach przedmałżeńskich czy regularnych nabożeństwach. Poza tym ślub kościelny nie jest dla wszystkich – może on nie być dostępny dla par, które nie spełniają określonych kryteriów kościelnych, takich jak rozwiedzeni czy pary tej samej płci w niektórych wyznaniach.

Przeszkodą jest także między innymi ślub jednostronny, czyli taki, w którym tylko jedna osoba z pary zawiera związek sakramentalny. W takiej sytuacji organizacja ślubu konkordatowego jest niemożliwa i najpierw należy udać się do urzędu stanu cywilnego.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Trudno jednoznacznie wskazać, która forma zawarcia związku małżeńskiego jest korzystniejsza. Wszystko zależy od wyznawanych przez nas wartości i przekonań. Ślub cywilny będzie więc świetną opcją dla osób, które chcą sformalizować swój związek, ale niekoniecznie utożsamiają się z daną religią. To forma zaślubin, która nie wyklucza hucznej zabawy. Z kolei ślub kościelny będzie lepszym rozwiązaniem dla osób wierzących, dla których liczy się też tradycja oraz głębsze znaczenie ślubu.

Nie zapominajmy jednak o tym, aby po hucznym weselu zdrowo wypocząć! Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości materac np. Hilding Zorba. Z kolei pod tym linkiem znajdziesz więcej doskonałych produktów dla Twojego treściwego snu: www.hilding.pl.

Wybór między ślubem cywilnym a kościelnym jest bardzo osobisty i zależy od wielu czynników, takich jak przekonania religijne, wartości czy tradycje rodzinne. Warto, by każda para przed podjęciem decyzji dokładnie przemyślała, co jest dla niej ważne i jakie rozwiązanie najlepiej odda jej uczucia i przekonania. W końcu chodzi o to, by ten wyjątkowy dzień był dla obojga partnerów jak najbardziej spełniający.