Urządzając dom, dokładamy wszelkich starań, aby każde pomieszczenie było jak najbardziej funkcjonalne oraz wyróżniało się wyjątkowym stylem. W przypadku sypialni powinniśmy postawić przede wszystkim na relaks oraz odprężającą atmosferę. Można ją uzyskać poprzez umieszczenie licznych elementów dekoracyjnych, takich jak świece czy rośliny. Jednak najważniejszą rolę pełni tutaj łóżko, które składa się z kilku elementów. Zatem, co warto uwzględnić przy komponowaniu wyjątkowego miejsca do wypoczywania?
Krok pierwszy – materac
Najważniejszym elementem każdego łóżka jest materac do spania (https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200). Jest to unikalny produkt, który został stworzony specjalnie w celu zagwarantowania nam zdrowego i spokojnego wypoczynku. W jaki sposób? Otóż odpowiadają za to jego unikalne właściwości oraz wyjątkowa budowa, dzięki której niemalże idealnie dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Przekłada się to na wspieranie kręgosłupa oraz stabilizację sylwetki. Pozwala to na redukcję dolegliwości bólowych ze strony pleców czy minimalizowanie ryzyka rozwoju schorzeń kręgosłupa. Co więcej, odpowiednio dopasowana od naszych potrzeb modele gwarantują właściwą regenerację mięśni. Z uwagi na to, warto uwzględnić takie kwestie, jak wiek użytkownika, gdyż na rynku dostępne są modele dla dzieci, nastolatków czy seniorów. Oprócz tego liczy się stan zdrowia, preferowanych stopień twardości, a także rodzaj wypełnienia. Ostatnia kwestia jest o tyle ważna, iż przede wszystkim odpowiada za odczuwalny komfort oraz indywidualne właściwości danego modelu.
Krok drugi – stelaż
Materac to ważny element łóżka, jednak nie zapewni zdrowego snu bez stelaża. Jest to konstrukcja wykonana z drewnianych listewek, która w znacznym stopniu odpowiada za podarcie materaca i zapewnienie zdrowego, a także bezpiecznego wypoczynku. Co więcej, wspomaga odparowywanie wilgoci oraz usprawnia cyrkulację powietrza, przez co wpływa na higieniczne warunki snu. Odpowiednie dopasowany do rozmiaru i typu materaca stelaż, dodatkowo zapewnia amortyzację, usztywnienie i zmiękczenie wybranych stref, co w korzystny sposób oddziałuje na komfort w czasie wypoczynku. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy dwa typy stelaży, czyli modele:
- regulowane – mają możliwość regulowania w różnych anatomicznych sferach ciała, co daje większy komfort w czasie snu i relaksu,
- klasyczne – stelaż bez możliwości regulacji, który jest “sztywny” i nieruchomy.
Krok trzeci – ochraniacz na materac
Ochraniacz na materac, często nazywany również nakładką higieniczną, stanowi ważny aspekt komfortowego łóżka. Wszystko z uwagi na takt, iż zapewnia dodatkową ochronę materaca przed zabrudzeniem oraz zanieczyszczeniem. Jego umieszczenie dodatkowo zwiększa cyrkulację powietrza wewnątrz wypełnienia, a także chroni przed przegrzaniem podczas snu. Zatem, czy warto zainwestować w dodatkową ochronę na materac? Oczywiście, że tak! Dzięki niemu możemy zniwelować ryzyko rozwoju roztoczy i pleśni w materacu. A co więcej, jeśli postawimy na modele wodoodporne, to jesteśmy w stanie zapobiec zawilgoceniu wkładu. Sprawdzi się to u osób, które mają problem z nietrzymaniem moczu lub małych dzieci. Warto również zaznaczyć, ze w ten sposób jesteśmy w stanie znacząco przedłużyć żywotność materaca oraz na dłużej zachować jego pierwotne właściwości!
Krok czwarty – poduszka
Kładziemy się do łóżka, a nasza głowa od razu ląduje na poduszce. Jest to kolejny element wyposażenia łóżka, bez którego nie wyobrażamy sobie zdrowego i spokojnego wypoczynku. Dlaczego? Jak się okazuje, to właśnie ona odpowiada za wsparcie głowy, barków czy też kręgosłupa szyjnego. Na jej wybór wpływa wysokość, twardość i rodzaj wypełnienie, przez co poduszki można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy z nich są modele naturalne, składające się z puchu czy pierza, które może być, np. pochodzenia gęsiego. Spośród innych wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi. Z drugiej strony, równie często stawiamy na poduszki syntetyczne, które mogą składać się, chociażby z włókien silikonowych. Tego typu produkty odznaczają się głównie antyalergicznością, gdyż materiały syntetyczne nie gromadzą kurzu oraz go nie przyciągają. Ostatnim rodzajem są modele piankowe, tzw. ortopedyczne lub ergonomiczne. Mogą składać się z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej. Umożliwia ona najlepsze dopasowanie się do górnych partii ciała.
Krok piąty – kołdra
Po wygodnym ułożeniu się w łóżku nasze ręce odruchowo szukają kołdry, aby móc się okryć. Nic dziwnego, w końcu przyjemnie otula nasze ciało w czasie snu, jednak to nie wszystko! Jej główną rolą jest zapewnienie użytkownikowi odpowiedniej temperatury w czasie odpoczynku. Oznacza to, że zimą zapobiega wychładzaniu, a latem – przegrzewaniu się. A jak wybrać kołdrę? Pierwszą kwestią jest wybór rozmiaru, czyli długości i szerokości. Standardowe modele przeznaczone dla nastolatków i dorosłych mają długość 200 cm, jednak kwestia szerokości nie jest już taka prosta. Aby móc komfortowo się wysypiać, należy postawić na kołdry 20-40 cm szersze niż szerokość łóżka. Drugą, ale niemniej ważną kwestią jest gramatura. Wskazuje ona na grubość kołdry, a tym samym wskazuje, czy dany produkt lepiej sprawdzi się latem, czy zimą. Na rynku znajdziemy także modele całoroczne. Ostatnią kwestią jest rodzaj wypełnienia. Podobnie jak w przypadku poduszki, mamy tutaj kołdry naturalne i syntetyczne. Ich wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji.
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że na sen poświęcamy średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. To właśnie dzięki zdrowemu wypoczynkowi, który odznacza się wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością jesteśmy w stanie właściwie wypocząć. Przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także wpływa na regenerację mięśni czy procesy zachodzące w organizmie. Z uwagi na to, warto postawić na odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb i preferencji akcesoriów sypialnianych.