Ciężki dzień najczęściej związany jest z licznymi problemami – zawodowymi lub prywatnymi. Są to sytuacje stresujące, na które organizm reaguje w różny sposób. Jednak w konsekwencji, każdy z nas czuje się zmęczony i nie ma chęci do dalszego funkcjonowania. Wówczas warto postawić na relaks.

Jak stres wpływa na organizm?

Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju doświadczenia lub zdarzenia. Jego działanie może być mobilizujące, czyli daje nam siłę do rozwiązania problemu. Jednak równie często zdarza się, że oddziałuje na nas deprymująco. Królowały stres nie wpływa w znaczny sposób na organizm – w przeciwieństwie do długotrwałego stresu. Jest on niebezpieczny, gdyż prowadzi do licznych, poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do nich zalicza się:

 • kłopoty z układem pokarmowym,
 • problemy z łysieniem,
 • nieprawidłową pracę serca,
 • przyrost masy ciała,
 • napięciowe bóle głowy,
 • przewlekłe przeziębienia,
 • pogorszenie się stanu psychicznego.

Idealne sposoby na relaks po ciężkim dniu

Jak zrelaksować się po ciężkim dniu?Czas na relaks! W zależności od naszych zainteresowań oraz pasji możemy postawić na ulubione czynności. Dla jednych to będzie gotowanie lub wykonanie domowego spa, a inni po prostu muszą się położyć i nic nie robić. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie:

 • ciekawa książka,
 • interesujący film lub serial,

Relaks na kanapie można udoskonalić dzięki trzem dodatkowym czynnikom. Jakim?

Koc

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że koce idealnie sprawdzają się w trakcie rysowania stresu. Pomagają one w uwalnianiu hormonów szczęścia, takich jak serotonina i oksytocyna, tym samym poprawiając nastrój oraz sygnalizuje organizmowi, że czas na relaks. Co więcej, chyba każdy z nas lubi to uczucie przyjemnego otulenia.

Wino

W wielu domach znajdują się stojaki na wino. Dlaczego zatem nie napić się go po ciężkim dniu? Według badań, znajdujący się w czerwonym winie resweratrol redukuje poziom stresu. Co więcej, lampka wina idealnie sprawdzi się przy ciekawym serialu lub książce!

Jedzenie

Niezaprzeczalnie, po ciężkim dniu należy nam się jakaś dobra przekąska. Mogą to być ulubione potrawy lub produkty, które redukują poziom stresu. Do nich zaliczyć można m.in. orzechy, gorzką czekoladę, a także czerwoną paprykę.

Jak relaks wpływa na sen?

Relaks ma korzystny wpływ na sen, gdyż znacząco ułatwi nam zasypianie, a także poprawia jakość i długość snu. Dzięki temu rano możemy budzić się wypoczęci oraz w dobrym humorze. Jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowy sen jest wysokiej jakości materac do spania. Został on stworzony z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, a w jego wnętrzu znajdziemy materiały korzystnie oddziałujące na wypoczynek. Oznacza to, że materac do spania:

 • gwarantuje higieniczne i antyalergiczne środowisko,
 • zapewnia najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika,
 • redukuje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.

Współczesny rynek oferuje wiele modeli, które różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem, rodzajem wypełnienia oraz stopniem twardości. Dzięki temu każdy z nas jest w stanie znaleźć dla siebie idealny model.

Redukowanie poziomu stresu jest niezwykle ważne, gdyż działa on destrukcyjnie na organizm pod kątem fizycznym i psychicznym. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na relaks i zapomnienie o ciężkim dniu. Co więcej, relaksujące nas czynności dodatkowo ułatwiają zasypianie, przez co korzystnie wpływają na sen.

Przeczytaj także: