Wiele osób zastanawia się, co jakiś czas należy wymieniać pościel w sypialni, aby utrzymać nie tylko estetykę, ale także higienę tego ważnego miejsca w naszym domu. Wraz z upływem czasu, nawet najwyższej jakości pościel zaczyna tracić świeżość, a na jej powierzchni mogą gromadzić się różnego rodzaju bakterie i roztocza. Dlatego warto zastanowić się, jak często należy dokonywać wymiany pościeli, aby utrzymać sypialnię w czystości i stworzyć korzystne warunki dla naszego zdrowia. W poniższym artykule dowiesz się, jak często należy wymieniać pościel, czy istnieją sytuacje, kiedy trzeba robić to częściej oraz jak odpowiednio prać pościel wykonaną z różnych materiałów. Jeśli jesteś tego ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!

Jak często zmieniać pościel?

Powszechnie przyjęła się zasada, że pościel powinniśmy wymienić na świeżą co najmniej raz w miesiącu. Niektóre szkoły mówią nawet o dwóch razach w miesiącu. To oczywiście zależy od kilku czynników, np. alergii, poziomu potliwości czy innych indywidualnych potrzeb. Posiadanie kota lub psa, który ma nieograniczone możliwości wejścia na łóżko, również sprawiają, że pościel powinna być wymieniana częściej niż raz w miesiącu.

Jakie sytuacje sprawiają, że pościel należy zmieniać częściej?

Co jaki czas wymieniać pościel w sypialni?Choroba

Kiedy jesteśmy chorzy, mamy wysoką gorączkę, to nasz organizm reaguje i broni się poprzez mocne pocenie całego ciała. Wtedy pościel powinna być wymieniana nawet kilka razy w tygodniu, aby na bieżąco niwelowane bakterie, zarazki i odświeżać higienę snu.

Opieka nad niemowlęciem

Malutkie dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej odpowiedniej odporności, są bardzo narażone na różne infekcje czy podrażnienia skóry. Dlatego też noworodkom i niemowlętom pościel powinno się wymieniać codziennie.

Wysoka potliwość

Niektóre osoby cierpią z powodu nadmiernej potliwości i to jest kolejny przypadek, w którym należy wymieniać pościel znacznie częściej.

Dlaczego regularna wymiana pościeli jest tak ważna?

Regularna wymiana pościeli ma bardzo ważne znaczenie dla utrzymania zdrowia i prawidłowej higieny snu. Jeśli nie będziesz robił tego cyklicznie, to może to doprowadzić do różnych podrażnień skóry, alergii czy infekcji. Dodatkowo czysta pościel przyczynia się w znacznym stopniu do redukcji stresu i poprawy nastroju. Dlaczego jeszcze regularne wymienianie pościeli jest tak bardzo istotne?

Co znajduje się w Twojej pościeli?

Wszelkie zabrudzenia na pościeli, które widoczne są gołym okiem, nie są aż tak przerażające, jak mikroskopijne żyjątka, które mają codzienny kontakt z naszą skórą. Mowa tutaj oczywiście o roztoczach, które są malutkimi pajęczakami. Ich odchody mogą wywoływać alergie, podrażnienia skóry, a nawet astmę! Dodatkowo w pościeli można znaleźć bakterie oraz grzyby, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Kiedy będziesz wymieniać pościel regularnie, a dodatkowo odpowiednio dobrze ją pielęgnować, o czym dowiesz się poniżej, to żadne negatywne skutki Ci nie grożą!

Co się stanie, jeśli będziesz zbyt rzadko wymieniać pościel?

Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o gorszej jakości snu, co może nastąpić wtedy, kiedy nie będziesz regularnie wymieniać pościeli. Twój komfort psychiczny będzie mocno zaburzony i właśnie przez to możesz mieć problemy z zaśnięciem.

Jak prać i dbać o pościel?

Pościele wykonywane są z różnych materiałów, a każdy z nich ma swoje indywidualne cechy, które należy wziąć pod uwagę, kiedy chcemy dobrze zadbać o te tkaniny. Jak prać i dbać o:

  • pościel bawełnianą – należy ją prać w temperaturze 60°C, ponieważ to pozwoli na skuteczne pozbycie się brudu i bakterii.
  • pościel lnianą – maksymalna temperatura prania pościeli z lnu to 40°C. Dzięki temu materiał zachowa miękkość i trwałość.
  • pościel z mikrofibry – ten rodzaj pościeli należy prać w temperaturze od 30 do 40°C.
  • pościel jedwabną – można ją prać w maksymalnie 30°C. Najlepiej robić to ręcznie z dodatkiem delikatnego detergentu.
  • pościel z satyny bawełnianej – ten rodzaj materiału można prać w temperaturze od 30 do 40°C. Nie należy używać wybielacza, który może uszkodzić delikatną tkaninę.

Teraz już z całą pewnością wiesz, jak często zmieniać pościel oraz jak o nią dbać, aby zapewnić sobie dobry komfort snu. Za doskonałej jakości sen odpowiedzialne jest również łóżko, dlatego koniecznie zainwestuj w świetny materac! Szczególnie polecamy materace o wymiarach 140×200 cm, które znajdziesz pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200. Ten rozmiar idealnie sprawdzi się dla par, które nie potrzebują dużej przestrzeni do spania.

Przeczytaj także:

  1. Jak dobór odpowiedniej poduszki może poprawić jakość naszego snu?
  2. Jak źle dobrany materac może wpłynąć na samopoczucie?
  3. Akcesoria sypialniane – jaki mają wpływ na jakość snu?