Nowy rok to czas, w którym wiele osób decyduje się na stworzenie listy postanowień na kolejne 365 dni. Warto wykorzystać ten moment na to, aby zatroszczyć się o swoje ciało. Jakie nawyki warto wprowadzić do codziennej rutyny, aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej?

Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie całego organizmu. Jakie korzyści można zyskać dzięki regularnemu uprawianiu sportu? Przede wszystkim – poprawa kondycji. Zwiększa się wydolność organizmu, siła mięśniowa i wytrzymałość. Ruch jest także najskuteczniejszym sposobem kontrolowania masy ciała, który wspomaga także wszelkie procesy związane z utratą nadmiarowych kilogramów. Ćwiczenia mają także wpływ na stan zdrowia serca. Ogólna kondycja całego układu krążenia znacznie się poprawia dzięki uprawianiu sportu.

Osoby, które się dużo ruszają, są mniej narażone na niektóre choroby cywilizacyjne – m.in. cukrzycę typu 2, a także rzadziej chorują. Układ odpornościowy działa wówczas zdecydowanie bardziej efektywnie. Dzięki wypracowaniu sobie treningowej rutyny można znacznie poprawić swój komfort funkcjonowania.

Jedz zdrowo

Jak zadbać o ciało w nowym roku?Kolejnym filarem stylu życia, który ma wpływ na zdrowie ciała, jest dobrze zbilansowana dieta. Posiłki powinny być zrównoważone pod względem zawartości tłuszczów, białek, węglowodanów, witamin i minerałów. W każdym daniu należy uwzględniać warzywa, owoce, produkty zbożowe i elementy będące źródłem białka (zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego). Należy mieć na uwadze nie tylko ilość, ale również jakość. Duże znaczenie ma chociażby to, jakie tłuszcze znajdą się w posiłku. Ograniczone powinny zostać te nasycone i typu trans, a tłuszcze nienasycone znajdujące się w orzechach i awokado, powinny być stałym elementem jadłospisu.

Z dbaniem o dietę wiąże się konieczność kontrolowania picia odpowiedniej ilości wody. Jest to kluczowe dla utrzymania prawidłowego nawodnienia organizmu. Warto unikać kofeiny i nadmiernych ilości słodzonych napojów. Na zdrowie niekorzystnie wpływają też wysokokaloryczne, przetworzone przekąski. Warto zastąpić je zdrowszymi opcjami, takimi jak np. owoce czy orzechy z jogurtem naturalnym.

Idź na badania

W praktycznie każdym mieście w Polsce m.in. w Lesznie znajduje się punkt, w którym można wykonać wszystkie profilaktyczne badania. Podstawą jest morfologia, sprawdzenie poziomu cholesterolu, glukozy, a także zbadanie moczu. Dodatkowo kobiety powinny przynajmniej raz w roku odwiedzić ginekologa i regularnie wykonywać mammografię w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian w piersiach. Regularnie należy też odwiedzać gabinet stomatologiczny i okulistyczny.

Wysypiaj się

Ważnym elementem dbania o zdrowie ciała jest też wysypianie się. Jeśli chcesz mieć nieskończone pokłady energii każdego dnia, wprowadź do swojej rutyny kilka podstawowych nawyków i dobrze wyposaż sypialnię.

  • Dobry materac – podłoże do spania powinno być dopasowane do potrzeb użytkownika. Należy wybrać materac o odpowiedniej twardości i szerokości – np. jeden z tych dostępnych w sklepie www.sleepinghouse.pl.
  • Wygodna poduszka – obecnie popularnością cieszą się poduszki z wypełnieniem z pianki termoelastycznej. Takie egzemplarze można znaleźć m.in. w ofercie marki Hilding.pl.
  • Relaksujące rytuały – gorąca kąpiel przed snem to niezawodny sposób na wyciszenie i zrelaksowanie się.
  • Unikanie drzemek – drzemki w ciągu dnia mogą zaburzać funkcjonowanie zegara biologicznego. Jeśli położenie się jest konieczne, sen nie powinien być dłuższy niż 30 minut.
  • Stałe godziny snu – kładzenie się do łóżka codziennie o tej samej godzinie to klucz do nieprzerwanego przesypiania całych nocy.
  • Unikanie światła niebieskiego – światło emitowane przez smartfony i komputery zaburza wydzielanie melatoniny i może utrudniać zasypianie.

Zrezygnuj z używek

Rezygnacja z używek to niezawodny sposób na poprawienie kondycji ciała w nowym roku. Rzucenie palenia poprawia funkcjonowanie płuc, obniża ryzyko zachorowania na nowotwór i pozytywnie wpływa na stan układu sercowo-naczyniowego. Z kolei rezygnacja z nadmiernych ilości alkoholu to sposób na zadbanie o swoją wątrobę i poprawę ogólnego samopoczucia. Wyeliminowanie substancji psychoaktywnych poprawia wydolność fizyczną i wspiera ogólną sprawność organizmu. Dodatkowo sprawia, że funkcjonowanie poznawcze staje się zdecydowanie lepsze (podobnie, jak zdrowie psychiczne).

Dbaj o cerę

Dbałość o ciało to także troska o cerę. Regularne oczyszczanie powinno być standardowym elementem porannej i wieczornej pielęgnacji. Środek myjący powinien być delikatny i dopasowany do rodzaju skóry. Wszelkie wykorzystywane produkty muszą być wysokiej jakości, a ich składniki nie mogą uczulać! Poza oczyszczaniem skóra powinna być nawilżana – najlepiej także rano i wieczorem. Doskonałym postanowieniem na nowy rok może okazać się ustanowienie za cel dbania o ochronę przed słońcem. Krem z filtrem SPF powinien być stosowany codziennie – również latem. Dzięki temu opóźnione zostanie powstawanie zmarszczek, a ryzyko zachorowania na raka skóry się widocznie obniży.

Istnieje wiele różnych sposobów na skuteczne zadbanie o swoje ciało w nowym roku. Koniecznie przeanalizuj swoje potrzeby i w zgodzie z nimi określ plan, który pomoże Ci poprawić ogólny stan zdrowia i komfort funkcjonowania.