Poliester to obecnie najczęściej wykorzystywany materiał w przemyśle odzieżowym, tekstylnym i wielu innych dziedzinach. Na co dzień jednak głównie mamy z nim styczność w ubraniach. Choć posiada on dużo zalet, to budzi liczne kontrowersje ze względu na potencjalne negatywne skutki dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Warto więc nieco bliżej się mu przyjrzeć i zastanowić się, czy faktycznie warto z niego korzystać.

Czym jest poliester?

Poliester to rodzaj polimeru z grupy poliestrów, które są tworzone przez polikondensację glikolu i kwasu karboksylowego. Jest to materiał syntetyczny, który posiada wiele zalet, takich jak trwałość, wytrzymałość na rozciąganie, łatwa pielęgnacja, odporność na zmarszczki i szybkie schnięcie. Ze względu na te właściwości poliester jest szeroko wykorzystywany w przemyśle odzieżowym, tapicerskim, a nawet w produkcji opakowań. Doskonale się on sprzedaje, jest wszechobecny w sklepach odzieżowych i wręcz trudno się na niego nie napotkać. Jednak my, jako konsumenci, posiadamy coraz większą świadomość na temat tego, co kupujemy i nosimy. Mamy zatem wybór i faktycznie wiele osób celowo rezygnuje z produktów z poliestru na rzecz innych materiałów, najlepiej naturalnych. Pytanie: dlaczego? Przecież poliester posiada świetną wytrzymałość, jest lekki i przede wszystkim tani. Niestety mimo tych licznych zalet istnieją powody, dla których coraz więcej osób rozważa ograniczenie stosowania poliestru.

Negatywny wpływ na środowisko

Poliester: co to za materiał i dlaczego powinniśmy go unikać?Poliester to nic innego jak całkowicie sztuczny materiał podobny do plastiku. Jest on bardzo tani w produkcji, ponieważ nie ma potrzeby prowadzenia pól, plantacji i wydobycia. Jednak nawet tkaniny powstałe w wyniku połączenia poliestru z włóknami naturalnymi, które osłabiają syntetyczne wrażenie poliestru, nie są dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Gdyż produkcja poliestru ma po prostu negatywny wpływ na środowisko, a kupując wykonane z niego produkty, przyczyniamy się do jego jeszcze większego zanieczyszczenia. Proces produkcji wymaga wykorzystania surowców naftowych i innych substancji chemicznych, które są wysoko toksyczne oraz rakotwórcze i które wydostają się do powietrza. Ponadto poliester jest materiałem niebiodegradowalnym, co oznacza, że jego rozkład w środowisku zajmuje bardzo długi czas, przyczyniając się do zanieczyszczenia gleby i wód. Warto też zaznaczyć, iż produkcja poliestru pochłania naprawdę wiele litrów wody. Natomiast podczas prania ubrań wykonanych z poliestru, mikroskopijne cząstki plastiku uwalniają się do wód ściekowych, docierając ostatecznie do oceanów i ekosystemów wodnych. Stanowią one zagrożenie dla fauny morskiej oraz wpływają negatywnie na całe środowisko.

Negatywy związane z komfortem noszenia

Najwięcej osób narzeka jednak na poliester ze względu na liczne negatywy związane z komfortem jego noszenia. Przede wszystkim ubrania z poliestru się elektryzują, co szkodzi głównie naszym włosom i może nam po prostu popsuć fryzurę (zwłaszcza jeśli z poliestru jest wykonana czapka czy szalik). Poza tym poliester praktycznie nie zapewnia ciepła i jest słabym materiałem na okres jesienno-zimowy. Jednak z drugiej strony jest on też mało przewiewny i nie oddycha. Łatwo więc się w nim spocić i stanowi słabe rozwiązanie na upalne dni. Jego noszenie może też wiązać się z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu, nawet jeśli dopiero co wzięliśmy prysznic. Syntetyczne tkaniny mogą również lepić się do ciała, co wygląda po prostu nieestetycznie i dodatkowo sprawia, że szybciej się pocimy. Wiele osób uważa także, że poliester wygląda tandetnie i tanio, a poza tym jest nieprzyjemny w dotyku. Jego noszenie może zatem wiązać się z brakiem komfortu, uwieraniem i swędzeniem.

Czy poliester jest toksyczny dla naszego zdrowia?

Dużo osób zastanawia się także nad tym, czy poliester może być toksyczny dla naszego zdrowia. Jednym słowem – tak. Badania sugerują, że niektóre substancje chemiczne używane w produkcji poliestru mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzkie, szczególnie w kontekście alergii skórnych i reakcji skórnych. Zresztą sama produkcja poliestru jest już toksyczna dla środowiska, co wręcz pokrywa się ze stwierdzeniem, że poliester jest po prostu szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Chemikalia zawarte nie tylko w ubraniach, ale także w innych tekstyliach, mogą uwalniać się do otaczającego nas powietrza i trafiać prosto do naszych dróg oddechowych. Idealnym przykładem jest tutaj suszenie syntetycznych materiałów w suszarce, podczas którego toksyczne związki łatwo przedostają się do powietrza. Z kolei jeśli śpimy w syntetycznej pościeli lub nosimy ubrania z poliestru, ciepło ciała może uwalniać chemikalia, które są następnie wchłaniane przez skórę tak jak krem. Trafiają one zatem prosto do naszego organizmu i mogą przyczynić się do naprawdę poważnych problemów zdrowotnych. Tego typu przypadki miały już miejsce. Co więcej, naukowo wykazano, że poliester wiąże się z ryzykiem powodowania raka, alergii i innych schorzeń. Warto też pomyśleć o osobach, które są zaangażowane w syntezę poliestru. Są oni stale narażeni na wysoce toksyczne i rakotwórcze związki, przez co ich praca jest po prostu niebezpieczna. Rezygnując więc z kupowania i używania poliestru, realizujemy naszą społeczną odpowiedzialność.

W kwestii zdrowia nie powinniśmy też zapominać o zachowaniu treściwego snu. Z pewnością pomoże nam w tym odpowiednio dobrany materac do łóżka. Wysokiej jakości produkty znajdziesz nie tylko w sklepach stacjonarnych w Lesznie, ale także w salonach online czy pod tymi linkami: hilding.pl, sleepinghouse.pl.

Alternatywy dla poliestru

Co zatem wybierać zamiast poliestru? Tak naprawdę istnieje wiele świetnych alternatyw, które niekoniecznie muszą oznaczać spory wydatek, a które są bardziej przyjazne dla środowiska i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Przede wszystkim warto rozważyć takie materiały jak: bawełna organiczna, len, jedwab, wełna czy tencel. Tego typu rozwiązania nie posiadają szkodliwych związków, są odpowiednie dla skóry, miękkie w dotyku, zapewniają ciepło i przewiewność oraz są wygodne w użytkowaniu. Ponadto wymienione materiały są biodegradowalne oraz trwałe, dzięki czemu można z nich korzystać przez całe lata.

Choć poliester to wszechstronny materiał o dużym zastosowaniu, to jednak posiada on liczne minusy, które decydują o tym, że warto zrezygnować z jego używania. Mimo wszystko w trosce o środowisko, własne zdrowie i po prostu komfort powinniśmy zaprzestać kupowaniu i noszeniu ubrań z poliestru. Wciąż istnieje wiele odpowiedniejszych alternatyw, które wcale nie muszą mocno obciążać naszego portfela.