Mimo że w ostatnich lat popularność minimalizmu znacznie wzrosła, jego kontrast, czyli styl glamour, wciąż znajduje się na topie. Efektowne rozwiązania i luksusowe elementy to rzeczy, którym ciężko odmówić. Jeśli chcemy sprawić, aby nasz dom stał się miejscem z naszych marzeń, postawmy na styl glamour. Sprawdź, jakie dekoracje najlepiej sprawdzą się w takim wnętrzu! 

Co to styl glamour? 

Mnogość stylów aranżacyjnych może sprawić, że będziemy mieć problem z rozróżnieniem niektórych z nich. Na szczęście w przypadku stylu glamour nie będziemy mieć takiego kłopotu, ponieważ jest on bardzo charakterystyczny. Na początku jednak warto uświadomić sobie, czym tak naprawdę jest styl glamour i skąd się wziął.

Styl glamour zaczął się kształtować już na początku XX wieku, jednak szczyt popularności osiągnął w latach 40 i 50. Rozwój kina miał szczególne znaczenie dla tego stylu. Wynika to z tego, że miejscem, w którym pojawił się jako pierwszy, jest Hollywood – to właśnie tam wielkie gwiazdy zaczęły ubierać zachwycające suknie i ekstrawaganckie dodatki, inspirując do powstania stylu glamour. Był on czymś niecodziennym, ponieważ w tamtych czasach rządziła głównie prostota i skromność. Styl glamour stanowił zupełny kontrast i pozwolił na ponowne wyrażenie swoich wizji. Ludzie ponownie odnaleźli radość w noszeniu ciekawych strojów i ozdób.

Choć na początku dotyczył głównie kreacji z czerwonego dywanu, szybko przeniósł się również do wnętrz. W pierwszych latach rozwoju znajdował się przeważnie w amerykańskich domach, wkrótce jednak stał się popularny również w innych częściach świata. Warto wspomnieć o tym, że wpływ na niego miał jeszcze jeden czas historyczny – barok. Zaczerpnięto od niego wiele rozwiązań i elementów, które idealnie wpasowały się w styl glamour.

Najważniejsze cechy stylu glamour 

Styl glamour towarzyszy nam już od bardzo dawna. Mimo że może wydawać nam się, że wiemy, co czyni go unikatowym, warto jeszcze raz przejrzeć jego charakterystyczne cechy, takie jak:

 • Jakie dekoracje w stylu glamour?przepych,
 • luksusowe elementy,
 • nawiązanie do baroku,
 • elegancja,
 • zmysłowość,
 • połączenie kontrastów,
 • bogata ornamentyka,
 • wykorzystanie różnych materiałów,
 • intensywne kolory,
 • zdobienia,
 • połysk, blask,
 • liczne dekoracje,
 • wysokojakościowe rozwiązania.

Analizując cechy stylu glamour, możemy dojść do wniosku, że jeśli chcemy zadbać o dekoracje utrzymane w tym klimacie, należy postawić na efektowne, nieoczywiste elementy, którzy przykują wzrok i dadzą wrażenie luksusu.

Złoto i srebro 

Coś, czego nie może zabraknąć we wnętrzu glamour, to bez wątpienia złoto bądź srebro. Nic tak nie zapewni nam efektu luksusowego wystroju, jak to połączenie. Nie muszą być to duże rzeczy – czasem wystarczy delikatne zdobienie na klamce bądź ramie obrazu, aby wywołać ciekawy efekt. Złoto i srebro będzie idealnie współgrało z miękkimi tkaninami i solidnymi meblami. Dzięki takim dekoracjom nawiążemy również do baroku, czym wpiszemy się w zasady stylu glamour. Nie zapominajmy również o kryształach, które zapewnią wspaniały błysk. Możemy uwzględnić je poprzez zakup żyrandola, który będzie dawał spektakularny połysk.

Wysoko jakościowe materiały 

W stylu glamour niezbędne będzie postawienie na wysokiej jakości, przyjemne materiały, których dotyk sprawi nam wielką przyjemność. To właśnie one spowodują, że poczujemy się luksusowo w naszym wnętrzu. Satyna, bawełna, atłas… Wszystko to, co miłe i miękkie świetnie się sprawdzi. Kierujmy się tym aspektem, wybierając zarówno dodatki do salonu, jak i artykuły do sypialni. W salonie warto postawić na poduszki o ciekawych kształtach, które będą dodatkowo pełnić dekoracyjną funkcję. W przypadku sypialni wybór powinien być dobrze przemyślany, ponieważ to od niego będzie zależało, jak się wyśpimy. Nie ma wątpliwości, że najwyższy komfort przyniesie nam  kołdra satynowa, która dodatkowo będzie się cudownie prezentowała. Satyna nie dość, że jest wyjątkowo delikatna w dotyku, to jeszcze wyróżnia się połyskiem. To bez dwóch zdań niezbędny element we wnętrzu glamour.

Lustra 

Lustra to nie tylko przedmiot, w którym możemy się przejrzeć, ale i cenna dekoracja. Nieważne czy postawimy na okrągłe, kwadratowe czy nietypowe modele, niezwykle dopełnią przestrzeń. Tutaj również nie powinniśmy kierować się minimalizmem – wybierzmy ogromne, zachwycające lustra, nawet jeśli miałyby zająć dużo miejsca. Są funkcjonalne, ponieważ sprawdzą się jako ozdoba, a do tego optycznie powiększą przestrzeń. Zwróćmy uwagę na to, aby sięgnąć po takie produkty, które będą posiadały ciekawe ramy, najlepiej złote bądź srebrne.

Styl glamour sprawi, że nawet najprostsze pomieszczenie będzie wydawać się nie z tego świata. Luksusowe elementy, ciekawe dekoracje, intensywne kolory… Te wszystkie rozwiązania spowodują, że poczujemy się w naszym wnętrzu tak, jakbyśmy znajdowali się w eleganckim hotelu bądź willi. Nie ma wątpliwości, że zasługujemy na takie udogodnienia, dlatego nie wahajmy się przed wprowadzeniem stylu glamour do naszego domu!