Sypialnia to jedno z ważniejszych miejsc w domu. Być może informacja ta wieli z nas zdziwi – w końcu jest jeszcze kuchnia czy łazienka. Kwestia ta wynika ze zbyt małej wiedzy na temat spokojnego i komfortowego wypoczynku. Zdrowy sen, bo o nim tu mowa, umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także korzystnie wpływa na pracę licznych układów, w tym układu pokarmowego czy nerwowego. Jednak, co ma do tego sypialnia?

Dlaczego sypialnia to jedno z ważniejszych miejsc w domu?

Zanim poznamy funkcję sypialni, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest zdrowy sen. Otóż charakteryzuje się on wysoką jakością, odpowiednią głębokością oraz długością dopasowana do aktualnego wieku użytkownika. Jesteśmy w stanie rozpoznać go po tym, że każdego ranka budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. A teraz wyobraźmy sobie, że na zdrowy sen wpływa wiele czynników, w tym właśnie sypialnia. To właśnie ona jest miejscem, w którym panuje spokój i relaksująca atmosfera. Stanowi jedno z najbardziej intymnych pomieszczeń w domu, do którego nie wchodzą goście, a nawet domownicy inni, niż użytkownicy. Nie bez znaczenia miejsce to jest określane jako oaza spokoju oraz bezpieczna przystań – możemy się tutaj schronić przed wszelkimi problemami w związku z pracą zawodową oraz życiem osobistym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że aby sypialnia właściwie pełniła swoją funkcję, to należy ją w odpowiedni sposób zaaranżować? W tym celu stawiamy na jasne, pastelowe i stonowane kolory, które są w stanie wyciszyć buzujące w nas emocje, a także ukoić zszargane nerwy. Świetnie sprawdzi się tutaj styl skandynawski, styl klasyczny oraz styl rustykalny. Co prawda, każdy z nich odznacza się innym charakterem, jednak łączy je jedno – stworzenie przytulnego, minimalistycznego wnętrza, które tworzy relaksująca atmosferę.

Komfortowa sypialnia – najlepsze elementy dekoracyjne

Stwórz unikalną atmosferę w domu z olejkami eterycznymi i świecami!Za unikalny klimat w sypialni odpowiadają przede wszystkim elementy dekoracyjne. Warto postawić na takie, które dodatkowo korzystnie wpływają na jakości i długość naszego snu. Na pierwszym miejscu znajdują się rośliny – ale nie byle jakie! Wybierajmy te, które w nocy produkują tlen oraz oczyszczają powietrze. Świetnie sprawdzi się tutaj skrzydłokwiat, zielistka czy sansewieria. Nie zapominajmy również o zasłonach i roletach! Wbrew pozorom, nie służą tylko do zapewnienia nam prywatności. Ich głównym zadaniem jest ograniczenie wpadającego do wnętrza światła słonecznego lub sztucznego (np. pochodzącego z lampy ulicznej), które może zakłócić wydzielanie melatoniny. Prowadzi to do rozregulowania cyklu snu. Dobrym rozwiązaniem są także tekstylia. Koce i poduszki poprawiają komfort wypoczynku, a dywan izoluje zimną podłogę od bosych stóp, po części gwarantując właściwy komfort termiczny. Pamiętajmy jednak, że gromadzą one kurz, przez co należy je regularnie prać.

Jak stworzyć unikalną atmosferę w sypialni?

Na klimat w sypialni składają się dwa główne czynniki – odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza. Jednak coraz częściej mówi się o tym, jak ważna w sypialni jest odpowiednia aromaterapia. Polega ona na wykorzystaniu właściwości olejków eterycznych do poprawy jakości snu. Może to nastąpić na kilka sposobów, a jednym z najpopularniejszych rozwiązań są świece zapachowe. Uwalniają one nie tylko zawarte w wosku olejki eteryczne, ale także dają przyjemne ciepło oraz rozświetlają sypialnię. Jest to pożądane zwłaszcza w chłodne dni lub do stworzenia romantycznej atmosfery. Oprócz świec świetnie sprawdzą się różnego rodzaju woski zapachowe, kominki czy nebulizatory. Tak naprawdę kwestia ta zależy od nas.

Jakie olejki eteryczne sprawdza się w sypialni?

Sypialnia to świetne miejsce do aromaterapii. W tym celu możemy użyć świec, kadzideł czy nebulizator, jednak co powinniśmy o nich wiedzieć? Tak naprawdę interesuje nas tutaj działanie zapachu, a konkretnie poszczególnych olejków eterycznych. W sypialni świetnie sprawdzi się olejek lawendowy, gdyż roślina ta słynie ze swoich uspokajających i relaksujących właściwości. Oznacza to, że pozornie oddziałuje na układ nerwowy człowieka, dzięki czemu zapewnia lepszy i spokojniejszy sen. Za inny przykład uważa się olejek jaśminowy. Jest on na całym świecie znany z tego, że łagodzi stres oraz stany depresyjne. Tak naprawdę wystarczy kilka kropel, aby móc spokojne zasnąć i się wyspać. Idąc dalej naszą listą, znajdziemy olejek bergamotka. Pochodzi on z owoców cytrusowych, które przypominają pomarańczę, ale są gorzkie i nieznaczne. Rekompensują to swoim wyjątkowym zapachem. Pozyskiwany z grubej skórki olejek ma działanie antystresowe oraz antydepresyjne. W ten sposób jest w stanie pomóc nam się wyciszyć i zrelaksować przed snem oraz w trakcie leżenia w łóżku. Nie można również zapomnieć o olejku z drzewa sandałowego! Substancja ta jest pozyskiwana z kory i stanowi jeden z najpopularniejszych zapachów w aromaterapii. Przede wszystkim wspomaga leczenie bezsenności, a także wyróżnia się właściwościami antydepresyjnymi, pozwalającymi na wyciszenie czy łagodzącymi stres. Wymienione wyżej olejki eteryczne można stosować na wiele sposobów, w tym w łóżku, np. poprzez spryskanie poszewki poduszki mgiełka.

Odpowiednio skomponowane łóżko jako gwarancja zdrowego snu

Możemy zadbać o wygląd i wystrój sypialni, nawet uwzględniając elementy dekoracyjne korzystnie wpływające na jakość i długość snu. Jednak bez odpowiednio skomponowanego łóżka nie jesteśmy w stanie się właściwe wyspać. Zatem, jakie elementy powinniśmy tutaj uwzględnić? Najważniejsze jest tutaj podłoże do spania – to właśnie ono odpowiada za wsparcie całej sylwetki użytkownika oraz właściwą regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym. Możemy tutaj postawić na różne modele, takie jak materace sprężynowe, które są dostępne zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Sprawdź tutaj: https://sennamaterace.pl/13-materace-sprezynowe. Pamiętajmy jednak, by przy ich wyborze uwzględnić osobiste potrzeby i preferencji użytkownika. Jednak nie wokół materaców świat się kręci, dlatego postawmy również na odpowiednio dobrane akcesoria sypialniane. Stawiamy tutaj na kołdry, gwarantują przyjemne wrażenie otulenia oraz odpowiadające za komfort termiczny. Następną sprawą są poduszki, które zapewniają najlepsze wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nie można zapomnieć także o innych elementach, takich jak stelaż, poszwy czy prześcieradło!

Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale na sen przeznaczamy około ⅓ swojego życia. Właśnie dlatego już dziś warto zadbać o odpowiednio urządzoną sypialnię oraz prawidłowo skomponowane łóżko. W końcu czynniki te mają ogromny wpływ na jakość, a także długość naszego wypoczynku.

Przeczytaj także: Co wziąć pod uwagę wybierając materac 120×200? Oto ranking 9 produktów